Najpopularniejsze metody wędkowania

Podziel się

Łowienie ryb to pasja wielu wędkarzy. Dla rozpoczynających swoją przygodę z wędkarstwem osób ilość technik wędkowania może powodować lekką dezorientację. Z tej przyczyny postanowiliśmy omówić najpopularniejsze metody wędkowania. Czym różni się spinning, łowienie z gruntu oraz łowienie na spławik? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

Jakie są metody wędkowania?

Metoda wędkowania to sposób łowienia ryb na wędkę. W zależności od gatunku ryby, które zamierzamy łowić, konieczne jest zastosowanie innej techniki wędkowania, a także innego sprzętu. Wyróżnia się następujące metody połowu ryb:

Metoda spinningowa

Spinning polega na ciągłym zarzucaniu i przyciąganiu sztucznej przynęty umieszczonej na końcu żyłki lub plecionki. Łowienie metodą spinningową wymaga od wędkarza dużej aktywności, bowiem przynęta musi pozostawać w nieustannym ruchu. To doskonały sposób na łowienie gatunków ryb drapieżnych. Więcej na temat metody spinningowej dowiesz się z artykułu: Co to jest spinning w wędkarstwie?

Metoda spławikowa

Wędkarstwo spławikowe polega na łowieniu ryb z łodzi lub z brzegu. Kluczowym elementem tej metody wędkowania jest spławik, który sygnalizuje brania ryb. W zależności od potrzeb i indywidualnych preferencji wykorzystać można różnej długości wędziska. W przypadku wód głębokich i szerokich sprawdzają się wędki teleskopowe o długości 4-6 m, zaś na płytszych wodach – wędki o mniejszych rozmiarach. Łowienie na spławik to bardzo popularna technika wędkarska, stosowana szczególnie przez początkujących wędkarzy (jeśli chcesz rozpocząć przygodę z wędkowaniem, przeczytaj nasz artykuł: Wędkarstwo – jak zacząć?).

Metoda gruntowa

Metoda gruntowa polega na umieszczeniu przynęty na dnie łowiska, gdzie zostaje ona unieruchomiona za pomocą ciężarka. Łowienie metodą gruntową stosuje się w przypadku połowu większych ryb. W metodzie gruntowej stosuje się zazwyczaj wędki o długości 3-4 m. Wędkę umieszcza się z kolei na specjalnych podpórkach.

Metoda muchowa

Metoda muchowa to aktywna forma połowu ryb, w której stosuje się sztuczne przynęty o kształcie larw lub dorosłych owadów z ukrytym haczykiem. Jest do metoda połowu gatunków ryb takich jak pstrągi czy lipienie. Stosuje się w niej lekkie wędki o długości od 2,2 m do 3 m.

Metoda sumowa

Metoda sumowa to jeden ze sposobu połowu sumów. Wykorzystuje się w nim solidny i wytrzymały sprzęt. Wędka ma zazwyczaj długość 2,0-3,0 m oraz przynęty takie jak rosówka czy podroby rzeźnicze (np. kurczak, wątroba), które montuje się na plecionce, dużym haczyku bądź kotwicy.

Metoda morska

Metoda morska, znana również jako trollowanie, polega na ciągnięciu za łodzią przynęty umieszczonej na lince lub żyłce, co zachęca do brania ryby drapieżne. Choć metoda nazywana jest morską, to może być również stosowana na innych łowiskach np. dużych jeziorach.

Metoda podlodowa

Wędkarstwo podlodowe polega na łowieniu ryb w przeręblach wykonanych w lodzie na zamarzniętych zbiornikach wodnych lub rzekach. Aby łowić ryby zimą przez wykonany w lodzie przerębel konieczne jest jednak zachowanie kilku zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim lód powinien mieć grubość co najmniej 10 cm. Otwór w lodzie powinien mieć maksymalną średnicę 20 cm, a pomiędzy kilkoma otworami odległość powinna wynosić minimum 1 m. Korzystający z tej techniki wędkowania wędkarze powinni również znajdować się w bezpiecznej odległości od siebie – w promieniu 10 m. Należy także zachować szczególną ostrożność w okolicach otworu w lodzie, ponieważ ma on w tym miejscu znacznie mniejszą wytrzymałość.

Sprzęt potrzebny do wędkowania

Rozpoczynając przygodę z wędkowaniem konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu, który różni się nieco w zależności od wybranej metody połowu. Podstawą jest oczywiście wędka – najlepiej zainwestować w wytrzymałe wędzisko wykonane z solidnych materiałów, które nie ulegnie zniszczeniu po kilku wyprawach na ryby. Z kolei długość wędki należy dobrać do łowiska oraz wybranej techniki łowienia.

Konieczne jest również wyposażenie się w solidną żyłkę lub plecionkę oraz kołowrotek. Kołowrotek może posiadać ruchomą lub stałą szpulę – wybór należy dopasować do wybranej metody wędkowania. Wśród sprzętu potrzebnego wędkarzowi powinny znaleźć się również koszyczki zanętowe, haczyki, obciążenie, podpórki na wędkę, podbierak i siatka. Wędkarz powinien być również wyposażony w różnego rodzaju przynęty. Jaką przynętę najlepiej wybrać? Sprawdź: Przynęty na ryby – jaką wybrać?

Oceń post

Ostatnie wpisy