Skuteczność połowów ryb zależy od kilku czynników, takich jak warunki panujące na łowisku, umiejętności wędkarza, wyposażenie w sprzęt wędkarski, a także dobór odpowiedniej przynęty. Podpowiadamy, jakie są rodzaje przynęty na ryby!
Przynęty – rodzaje
Łowienie ryb bez przynęty jest pozbawione sensu – aby ryba połknęła haczyk, musi zainteresować ją konkretny wabik. W zależności od rodzaju ryby, a także okresu połowów oraz miejsca łowienia, niezbędne jest zastosowanie nieco innych przynęt. Wraz ze zdobywaniem doświadczenia wędkarze uczą się, jak prawidłowo dobierać bodźce do preferencji gatunku ryby, którą zamierzają złowić. Doświadczony wędkarz jest również zawsze przygotowany. W jego wyposażeniu znajduje się z reguły nie jedna, a kilka sprawdzonych typów przynęt.
Przynęty wędkarskie występują w różnej formie. Podstawowy podział polega na rozróżnieniu przynęt sztucznych oraz przynęt naturalnych, które zawierają składniki roślinne lub zwierzęce.
Naturalne przynęty wędkarskie
Każdy gatunek ryby posiada określone preferencje żywieniowe, które wpływają na rodzaj zastosowanej przynęty. Niektóre z nich złowić można na przynęty naturalne, takie jak:
- Czerwone robaki – to niezwykle aromatyczne przynęty, które zapewniają zainteresowanie większości gatunków ryb, zaś szczególnie upodobały go sobie karpie. Czerwony robak wyróżnia się dużą ruchliwością w wodzie, co przyciąga ryby. Można go również stosunkowo długo przechowywać. Część wędkarzy samodzielnie wyszukuje czerwonego robaka, jednakże dużo łatwiej nabyć je w profesjonalnym sklepie wędkarskim.
- Białe robaki – to również niezwykle skuteczna przynęta wędkarska, odpowiednia do wielu różnych gatunków ryb. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się wśród ryb takich jak leszcze i płotki. Biały robak to po prostu larwa muchy. Często w sklepach wędkarskich można spotkać również mniejszą odmianę białego robaka, jaką jest pinka.
- Ochotka – to larwa owadów z rodziny ochotkowatych (muchówek), która osiąga rozmiary od 2 do 40 mm. Sprawdzi się w przypadku połowów okoni oraz karpi (przeczytaj: Ochotka – na jakie ryby?). Ochotka jest idealna do zastosowania, gdy woda w łowisku jest chłodna, a ryby ospałe. Należy pamiętać o odpowiednim przechowywaniu tego rodzaju przynęty. Umieścić należy ją w chłodnej wodzie, którą z kolei trzeba koniecznie codziennie wymieniać.
- Rosówki – rosówka to dżdżownica sporych rozmiarów, która żyje pod ziemią. Można ją spotkać dość powszechnie, jednakże głównie po solidnych opadach. Rzadko wychodzi na powierzchnię w całości, dlatego próby jej złapania często kończą się fiaskiem. Dużo prostszym rozwiązaniem jest zakup rosówki w sklepie wędkarskim. To świetna przynęta na sumy, węgorze, liny, karpie i okonie.
- Kulki proteinowe – w składzie kulek proteinowych znajdują się różnego rodzaju składniki zachęcające ryby do brania. Wyróżnia je silny aromat, który przyciąga ryby takie jak karpie czy amury.
- Kukurydza konserwowa – kukurydza to najprostsza przynęta wędkarska, która przyciąga ryby z rodziny karpiowatych, a także płocie.
Za naturalną przynętę posłużyć mogą również inne produkty spożywcze, takie jak ciasto czy kasza pęczak, a także niewielkie, żywe rybki.
Sztuczne przynęty na ryby
Sztuczne przynęty są najczęściej stosowane w przypadku metody wędkarskiej, jaką jest spinning (Co to jest spinning w wędkarstwie?). Wyróżnia się sztuczne przynęty wędkarskie takie jak:
- Woblery – to przynęty z tworzywa sztucznego lub drewna, które doskonale imitują zachowania niewielkich rybek. Mogą mieć różne kształty i kolory, a także, w zależności od wybranego rodzaju, operować blisko dna, tuż pod powierzchnią wody lub na konkretnej głębokości. To świetna przynęta na ryby drapieżne, w tym w szczególności na szczupaka.
- Rippery i twistery – to silikonowe lub gumowe przynęty, które wzbudzają zainteresowanie ryb drapieżnych. W wodzie naśladują żywe rybki.
- Błystki – wyróżnia się błystki obrotowe (obrotówki) oraz błystki wahadłowe (wahadłówki). Są one wykonane z blaszki, która wykonując określone ruchy w wodzie zachęca ryby drapieżne do brania.
- Przynęty imitacje – przynęty z tworzywa sztucznego, które imitują inne przysmaki ryb, takie jak owady, larwy czy płazy.
Gdzie kupić przynęty wędkarskie?
Przynęty wędkarskie można przygotować samodzielnie, jednak często wymaga to dużej ilości pracy i nie zawsze kończy się sukcesem. Właśnie dlatego warto skorzystać z profesjonalnego sklepu wędkarskiego, w którym z łatwością dobrać można przynętę do rodzaju ryby, który zamierzamy łowić. Sklep wędkarski LIWI oferuje zarówno najlepsze przynęty naturalne, takie ja robaki białe, robaki czerwone, ochotki czy pinki, jak i spinningowe przynęty sztuczne: woblery czy przynęty gumowe. Sprawdź nasz asortyment!