Jaka przynęta na leszcza?

Podziel się

Leszcz jest rybą, którą stosunkowo trudno złowić ze względu na jej płochliwy charakter. Połów tego gatunku ryb wymaga ogromnego wyczucia i doświadczenia. Z naszego artykułu dowiesz się, kiedy i gdzie wybrać się na połów, jak zachęcić do brania leszcza za pomocą skutecznej zanęty, a także jaka przynęta na leszcza jest najlepsza.

Jak złowić leszcza?

Leszcz to słodkowodna ryba z rodziny karpiowatych. Jej charakterystyczną cechą jest bocznie spłaszczone i mocno wygrzbiecone ciało. Młode ryby są srebrne i pokryte drobną łuską, zaś dorosłe posiadają barwę wpadającą w czerń, złoto oraz miedź, a ich łuski są duże i trudne do usunięcia. Leszcza łatwo rozpoznać po jego specyficznym pyszczku, który jest przystosowany do zasysania mułu z dna w celu poszukiwania pokarmu. Ryby z tego gatunku osiągają długość do 70 cm oraz ważą do 6 kg.

Na połów leszcza najlepiej wybrać się latem lub wczesną jesienią. W tym okresie leszcze żerują przez całą dobę. Jednak złowić leszcza można przez cały rok, nawet zimą spod lodu, choć zdecydowanie im cieplej, tym łatwiej o sukces. Dobrze jest także wybrać dzień, w którym nie wieje zbyt mocno, ponieważ wiatr przyczynia się do zmniejszenia żerowania oraz utrudnia wypatrzenie miejsca, w którym przebywają ryby.

W Polsce leszcze znaleźć można w wodach stojących lub wolno płynących z mulistym dnem. Wybierają spokojne odcinki większych rzek oraz jeziora i to w te miejsca najlepiej skierować się, gdy chcemy łowić ryby tego gatunku. W naturalnym środowisku ryby z tego gatunku żywią się larwami owadów, pijawkami, ślimakami i młodymi małżami, zaś w środku lata sięgają również po plankton zwierzęcy oraz roślinny.

Najlepszą metodą połowu leszczy jest spławik oraz metoda gruntowa, choć niekiedy możliwe jest także złowienie leszcza za pomocą spinningu. Bardzo istotne jest jednak pokonanie nieufności tej wyjątkowo płochliwej ryby za pomocą atrakcyjnie podanej, kuszącej przynęty zaserwowanej w odpowiednim miejscu i czasie. Z tego powodu złowienie leszcza udaje się zazwyczaj doświadczonym wędkarzom, których wyróżnia odpowiednie wyczucie oraz zdobyte w czasie praktyki wędkarskiej wypracowanie właściwej techniki. Istotny jest także wybór filigranowego sprzętu, którego ryba nie dostrzeże.

Najlepsza zanęta na leszcza

Wybór zanęty na leszcza jest dość spory, a odpowiedź na pytanie, jaka zanęta będzie najlepsza nie jest jednoznaczna. Dużo zależy bowiem zarówno od okresu, jak i miejsca połowu, jednak najlepsza zanęta to taka, która ma forę sypką i jest dedykowana dla leszczy oraz ryb karpiowatych, dzięki czemu posiada dodatki aromatyzujące przyciągające ryby. Warto również dodać do niej melasy lub syropu kukurydzianego, które nadadzą jej słodkiego smaku. Sprawdzą się także wszelkie ziarna takie jak kukurydza, groch oraz pęczak.

Przynęty do łowienia leszczy

Najlepszą przynętą na leszcza będą białe robaki, pinki, czerwone robaki, rosówki, ślimaki. Przynęty zwierzęce sprawdzą się do połowu leszcza szczególnie wtedy, gdy woda jest chłodna, a ryby przegłodzone. W cieplejsze dni można także zastosować przynęty roślinne, takie jak kukurydzę, groch czy pęczak. Można także użyć przynęty, jaką jest pellet (warto wybierać pellety typowo leszczowe), niewielkie kulki proteinowe czy aromatyzowane kulki chlebowe.

Każdy doświadczony wędkarz ma swoje własne upodobania i techniki, dlatego także i na leszcza najlepiej dobrać przynętę pasującą do danej sytuacji. Zarówno przyzwyczajenia, jak i upodobania ryb różnią się w zależności od zbiorka wodnego, a także od pory roku. Warto zatem eksperymentować wybierając różną zanętę, jak i przynętę, metodą prób i błędów dochodząc do znalezienia najskuteczniejszego sposobu połowu leszcza.

Leszcz – jaki wymiar ochronny?

Wielu wędkarzy poluje na gatunek ryby, jakim jest leszcz, w szczególności na duże osobniki. Grube leszcze stanowią bowiem prawdziwe trofeum wędkarskie. Leszcze nie są jednak cenne nie tylko dla wędkarzy, lecz również dla zachowania równowagi ekologicznej zbiorników wodnych. Pomimo tego nie został wprowadzony wymiar oraz okres ochronny dla gatunku tej ryby, co wynika z dużej regularności tarła oraz trudności z połowem leszczy, dzięki czemu nie następują duże wahania pod kątem ich populacji. Łowić leszcze można zatem przez cały rok.

5/5 - (1 vote)

Ostatnie wpisy