Wędkarstwo – jak zacząć?

Podziel się

Wędkarstwo to pasja i przyjemny sposób spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu. Wędkując można się doskonale zrelaksować i odpocząć, a także dostarczyć sobie wielu wrażeń podczas połowu ryb. Chcąc rozpocząć przygodę z wędkarstwem musisz się jednak odpowiednio przygotować, wyposażając w sprzęt wędkarski. Co jest potrzebne, aby zacząć łowić ryby?

Jak zacząć wędkować?

Jeśli chcesz wyruszyć na pierwsze wędkowanie, musisz przede wszystkim zdawać sobie sprawę z konieczności posiadania odpowiednich uprawnień. Konieczne jest bowiem posiadanie karty wędkarskiej, którą otrzymuje się po zdaniu egzaminu. Karta wędkarska obowiązuje nie tylko wytrawnych, doświadczonych wędkarzy, lecz każdą osobę pełnoletnią, która dokonuje połowu ryb. Brak odpowiedniego uprawnienia do wędkowania może skutkować oskarżeniem o kłusownictwo, które podlega przepisom prawa karnego. Wiązać się może z konsekwencjami finansowymi.

W jaki sposób wyrobić kartę wędkarską? Nie jest to skomplikowane zadanie – wystarczy udać się do najbliższego Koła Polskiego Związku Wędkarskiego w celu umówienia na egzamin weryfikujący znajomość przepisów. Listę pytań do egzaminu można znaleźć w Internecie. Wśród zagadnień do opanowania znajdują się m.in. postępowanie ze złowionymi rybami, dozwolone warunki łowienia, obowiązki wędkarza, wymagania sprzętowe, limity ochronne, charakterystyka gatunków ryb, które spotkać w polskich wodach. Po zdaniu egzaminu uzyskuje się zaświadczenie, z którym należy wybrać się do starostwa powiatowego składając wniosek o wydanie karty. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o pozytywnym wyniku egzaminu, dwa zdjęcia oraz dowód uiszczenia opłaty skarbowej.

Karta wędkarska uprawnia do legalnego wędkowania, jednak często nie jest jedynym dokumentem, który należy posiadać. W przypadku połowów na wodach prywatnych oraz należących do PZW wymagane jest dodatkowo wykupienie czasowego zezwolenia na połów ryb na danym łowisku. Podczas wędkowania, na wypadek ewentualnej kontroli, należy mieć przy sobie zarówno kartę wędkarską, jak i dokument potwierdzający prawo do łowienia na określonym łowisku.

Sprzęt wędkarski dla początkujących wędkarzy

Jeśli chcesz zacząć przygodę z łowieniem ryb, musisz wyposażyć się w odpowiedni, profesjonalny sprzęt wędkarski. Dla początkujących wędkarzy sprawdzą się łatwe w obsłudze, podstawowe sprzęty oraz akcesoria wędkarskie.

Do połowu ryb konieczne jest posiadanie wędki, która powinna być dopasowana do metody wędkowania, na której chcemy się skupić. Na początek dobrze jest zacząć od wędkarstwa spławikowego, które pozwala oswoić się z wędką, nauczyć kontrolowania jej, a także poznać zachowania i reakcje ryb. Sprawdzą się zatem wędki typu match, bat czy bolonka, o długości do 6 metrów. Wraz ze zdobywanym doświadczeniem wędkę można wymienić na dłuższą.

Oprócz wędki niezbędny jest również odpowiedni, wytrzymały kołowrotek z mocnym, precyzyjnym hamulcem oraz żyłka, która powinna być dobrana do spodziewanego ciężaru łowionej ryby. Przydatne będą także haczyki, ciężarki oraz spławiki. Wśród akcesoriów, w które warto wyposażyć się wybierając się na połów ryb znajdują się również rękawice do utrzymania śliskich ryb i zapewniające ochronę przed ostrymi płetwami, podbieraki i siatki wędkarskie, a także odpowiednia odzież chroniąca przed wilgocią i zimnem, czapka czy buty. W celu łowienia ryb należy także wyposażyć się w odpowiednią przynętę oraz zanętę.

Wybór przynęty i zanęty

Łowienie ryb bez przynęty jest niemożliwe, dlatego przed wybraniem się na pierwsze wędkowanie warto zastanowić się nad jej wyborem. Nie powinna to być przypadkowa przynęta. Należy dopasować ją do upodobań oraz rozmiarów ryb, które zamierzamy łowić. Na początek jako przynętę wybrać można np. białe robaki, czerwone robaki, pellet, kukurydzę konserwową.

Istotne znaczenie ma również nęcenie ryb, które przyciąga je do łowiska. W tym celu można użyć zanęty, którą należy umieścić w wodzie. Więcej na temat sposobów nęcenia ryb dowiedziesz się z artykułu: Najskuteczniejsze zanęty na ryby.

Gdzie wybrać się na pierwsze wędkowanie?

Wybór miejsca połowu ryb to kolejny krok, jaki należy podjąć po uzyskaniu karty wędkarskiej oraz zakupie profesjonalnego sprzętu. Wybierając akwen do wędkowania należy przede wszystkim wziąć pod uwagę ograniczenia prawne wynikające z Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb, a także brak możliwości łowienia na wodach prywatnych oraz należących do Polskiego Związku Wędkarstwa bez odpowiedniego pozwolenia. Specjalne zezwolenie można wykupić na określony czas.

Wybór miejsca powinien być również podyktowany możliwością złowienia określonego gatunku ryb. Ryby różnych gatunków można bowiem spotkać w różnych łowiskach, o określonych porach dnia i roku. Właśnie dlatego przed wyborem akwenu należy zapoznać się z jego charakterystyką, a także dobrać właściwą przynętę dla danego gatunku ryby. To realna szansa na sukces podczas pierwszych połowów!

4.7/5 - (20 votes)

Ostatnie wpisy