Co to jest spinning w wędkarstwie?

Podziel się

Wędkarstwo spinningowe jest jedną z najbardziej popularnych technik wędkarskich. Jest to metoda łowienia uniwersalna i łatwa do opanowania nawet przez początkujących wędkarzy. Dowiedz się, jakie są założenia metody spinningowej, jaki sprzęt jest niezbędny oraz poznaj rodzaje spinningu!

Wędkarstwo spinningowe – na czym polega?

Wędkarstwo spinningowe to metoda, która stosowana jest przede wszystkim do połowu drapieżników. Polega ona na nieustannym zarzucaniu i ściąganiu przynęty, podczas którego wyczekuje się brania ryby.

Łowienie ryb metodą spinningową jest stosunkowo proste, jednakże duże znaczenie ma wprawa wędkarza. Istotne są czynniki takie jak dobór rodzaju przynęty do gatunku ryb, na które chcemy zapolować, a także odpowiednia prezentacja przynęty i jej prowadzenie, które zachęcą ryby do brania. W wędkarstwie spinningowym wędkarz musi wykonać wiele czynności, które wzbudzą zainteresowanie ryb do złapania haczyka – przynęta nie może unosić się jednostajnie na wodzie lub pod jej powierzchnią.

Wędkarstwo spinningowe to bardzo uniwersalna metoda połowu ryb, którą można zastosować niemal w każdym łowisku. Sprawdzi się ona zarówno w przypadku jeziora, stawu czy rzeki. Wyjątek stanowią strumienie i rzeki z bardzo rwącym nurtem. Łowienie metodą spinningową sprawdzi się z kolei zarówno w przypadku połowu z brzegu, jak i z łódki, która umożliwia wypłynięcie na środek akwenu wodnego i dostęp do większych łowisk.

Wędkarstwo spinningowe – dobór przynęty

Spinningowa technika łowienia ryb drapieżnych wymaga przede wszystkim zastosowania odpowiedniej przynęty. Wykorzystywane są w niej głównie sztuczne przynęty, które swoim kształtem, kolorem i sposobem poruszania się w wodzie imitują zachowanie naturalnego pokarmu ryb. Przynęty sztuczne stosowane w spinningu to:

  • Błystki – obrotowe lub wahadłowe – to metalowe przynęty, które imitują niewielkie rybki. W wodzie tworzą falę akustyczną, odbieraną przez ryby za pomocą linii bocznej.
  • Woblery – to wykonane z plastiku lub drewna przynęty, które doskonale imitują zachowania niewielkich rybek, a także innych stworzeń np. owadów, stanowiących pokarm drapieżników. Wśród woblerów wyróżnia się woblery tonące, pływające oraz neutralne.
  • Gumowe przynęty – np.: rippery oraz twistery – to najczęściej wybierany rodzaj przynęt spinningowych. Są to przynęty wykonane z lateksu, posiadające różne kształty i kolory, uzbrojone w główkę jigową z hakiem. Wyglądem przypominają małe ryby, a także inne stworzenia – owady, żaby, dżdżownice. Tego rodzaju przynęty doskonale adaptują się do zmieniających się w czasie łowienia warunków.

Decydując się na połów ryb metodą spinningową warto wyposażyć się w różnego rodzaju przynęty, o zróżnicowanych kształtach, kolorach i rozmiarach. Umożliwia to ich dobór pod określony gatunek ryby, a także rodzaj akwenu wodnego.

Sprzęt do wędkarstwa spinningowego

Przygodę z wędkarstwem spinningowym należy zacząć od doboru odpowiedniego sprzętu. Niezwykle ważna jest wędka spinningowa, która zazwyczaj składa się z dwuczęściowych kijów, choć można zakupić również wędki jednoczęściowe. Wędzisko powinno być krótkie, nawet półtorametrowe, zaś rekomendowana maksymalna długość to 3 metry. Wędka spinningowa powinna mieć również odpowiedni ciężar wyrzutowy, który może wynosić nawet 60 gram. Nie powinno się jednak go przekraczać, bowiem może przyczynić się to do uszkodzenia sprzętu.

Duże znaczenie ma również kołowrotek, który ze względu na częstą i intensywną eksploatację powinien być naprawdę solidny i dobrej jakości. Konieczne jest również sprawdzenie, czy żyłka lub plecionka układają się na kołowrotku prosto, ponieważ ich poplątanie znacznie utrudnia połów. Należy również zwrócić uwagę na wagę kołowrotka oraz prawidłowe działanie hamulca. Powinien on działać płynnie, bez zakłóceń i wydawania hałasów. Kołowrotek to kluczowy element podczas holowania ryby, dlatego w dużej mierze od niego zależna jest skuteczność połowu.

Oprócz wędki i kołowrotka konieczne jest również zakupienie wędki lub plecionki, a także gadżetów, które mogą ułatwić łowienie ryb np. echosond wędkarskich (pozwalają zlokalizować skupiska ryb w danym akwenie wodnym), siatki i podbieraki.

Wędkarstwo spinningowe – rodzaje

Wędkarsko spinningowe można podzielić na kilka rodzajów. Wyróżnia się:

  • Spinning lekki – polega na wykorzystaniu bardzo lekkiej wędki spinningowej o ciężarze do 200 gram, zaś ciężar wyrzutu mieści się w przedziale 1-15 gram. W tym przypadku sprawdzi się wędka o długości 2-3 metry (w przypadku łowienia z brzegu) lub 1,8-2,4 metry (łowienie z łódki). Kołowrotek również powinien być lekki i niewielkich rozmiarów. To metoda spinningowa, która pozwala na połów niewielkich ryb, takich jak okonie, klenie czy jazie. W jej przypadku nie jest również potrzebna duża ilość kosztownego sprzętu.
  • Spinning średni – w tej technice wykorzystuje się wędkę spinningową o długości 2,1-2,7 metrów do łowienia z brzegu lub 1,8 metra łowiąc z łówki. Ciężar wyrzutu wynosi od 10 do 30 gramów. Dzięki tej metodzie złowić można nieco większe i cięższe ryby, takie jak szczupaki czy sandacze.
  • Spinning ciężki – w tym przypadku długość wędziska wynosi 2,4-3 metrów, zaś ciężar wyrzutu znajduje się w przedziale 20-80 gram. W tej technice znaczenie ma kołowrotek, a także plecionka lub żyłka, które powinny być bardzo wytrzymałe i solidne. Spinning ciężki jest zazwyczaj metodą łowienia z brzegu, która pozwala upolować ryby takie jak sum, troć, duże szczupaki.
4.7/5 - (3 votes)

Ostatnie wpisy