Wędkarstwo podlodowe – porady, niezbędny sprzęt, bezpieczeństwo

Podziel się

Wędkarstwo podlodowe to metoda łowienia ryb zimą, którą docenia wielu wędkarzy poszukujących sporej dawki adrenaliny. Ze względu na panujące w zimowym okresie warunki konieczne jest wyposażenie w odpowiedni, dobrej jakości sprzęt, a także zadbanie o bezpieczeństwo. Co warto wiedzieć na temat wędkarstwa podlodowego?

Wędkarstwo podlodowe – na czym polega?

Wędkarstwo podlodowe to doskonały sposób na to, aby nie rezygnować ze swojego hobby, jakim jest połów ryb, w czasie zimowych miesięcy. Polega ono na łowieniu ryb spod lodu na zamarzniętych akwenach wodnych poprzez wykonany w lodzie przerębel. Otwory w lodzie należy wykonać za pomocą specjalistycznych narzędzi.

Łowienie ryb spod tafli lodu jest ekscytującą przygodą, jednakże wymaga również zachowania ostrożności, w celu zapewnienia bezpieczeństwa wędkarzy. Nie jest rekomendowane wędkowanie w pojedynkę, lecz równocześnie konieczne jest zachowanie dystansu pomiędzy wędkarzami. Powinni być oni również zabezpieczeni specjalną, długą linką asekuracyjną o długości minimum 20 m i średnicy 10 mm.

Otwory w lodzie wykonuje się za pomocą specjalistycznej piki do lodu lub świdra. Ze względu na bezpieczeństwo wędkarzy ogromne znaczenie ma grubość tafli. Powinna ona wynosić minimum 10 cm. Przerębel powinien mieć również średnicę do 20 cm, zaś w przypadku wykonania kilku otworów w lodzie – odległość między nimi nie powinna być mniejsza niż 1 m.

Wędkarstwo podlodowe wymaga zachowania odpowiedniej ostrożności. Trzeba uważać, ponieważ podchodząc blisko przerębla lód jest nieco mniej wytrzymały. Łowiąc na zimnym, świeżym powietrzu należy również przygotować się na bardzo niskie temperatury, zakładając odpowiedni, najlepiej kilkuwarstwowy i ciepły ubiór. Jaki sprzęt jest niezbędny do łowienia pod lodem?

Wędkarstwo podlodowe – jaki sprzęt jest potrzebny?

Łowienie pod lodem wymaga przede wszystkim odpowiedniego sprzętu do wykonania otworu w lodzie, który zapewnia łatwość wiercenia. Potrzebne są również wędki podlodowe, wykonane z wytrzymałego i solidnego materiału np. włókna szklanego. Do wędki stosuje się również kołowrotek ze stałą lub ruchomą szpulą. Przydadzą się również żyłki i odpowiednie przynęty podlodowe oraz kiwoki. Wędkarz podlodowy powinien być również wyposażony w ubranie o właściwościach termicznych – ciepłe, wygodne, bezpieczne.

Więcej na temat sprzętu oraz akcesoriów niezbędnych w wędkarstwie podlodowym przeczytasz w artykule: Wędkarstwo podlodowe – niezbędne akcesoria.

Wędkarstwo podlodowe – przynęty

W wędkarstwie podlodowym duże znaczenie mają przynęty, które powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, a jednocześnie zapewniać zainteresowanie ryb. Do połowu ryb spod lodu stosuje się przynęty takie jak:

  • Błystki podlodowe – wykonane z blachy przynęty, których nieregularna praca zachęca ryby do brania. To niezwykle skuteczna przynęta często stosowana w wędkarstwie podlodowym, szczególnie polecana na okonie.
  • Mormyszka – najczęściej wybierana przynęta do łowienia pod lodem, pozwalająca na połów leszczy oraz okoni i wszystkich innych gatunków ryb.

Wędkarstwo podlodowe może być świetną przygodą dla każdego wędkarza, jednakże należy pamiętać o kilku istotnych czynnikach. Ważne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa, wyposażenie w odpowiedni sprzęt, a także akcesoria do wędkarstwa podlodowego. Dbając o te kwestie zyskujesz gwarancję niesamowitego, wędkarskiego doświadczenia połączonego z solidną dawką adrenaliny!

Oceń post

Ostatnie wpisy