Najlepsza przynęta na szczupaka

Podziel się

Szczupaki to duże drapieżniki, których złowienie stanowi powód do dumy każdego wędkarza. Jest to jednak ryba, której połów nie jest łatwy i trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Potrzebna jest do tego mocna wędka, solidny kołowrotek oraz wytrzymała żyłka. Niezbędne jest również wyposażenie się w odpowiednie przynęty, które zapewnią wysoką skuteczność połowów. Na jakie przynęty najlepiej się zdecydować?

Jak złowić szczupaka?

Łowienie szczupaków jest zakazane ze względu na okres ochronny tej ryby od początku roku do 30 kwietnia. Wielu wędkarzy, miłośników spinningu, polujących na duże, drapieżne ryby, wyrusza więc na połów tego gatunku wraz z rozpoczęciem maja. Szczupak jest bowiem jedną z najbardziej pożądanych przez wędkarzy ryb. Nie jest ona jednak łatwa do złowienia – to bardzo waleczna i szybka ryba. Jej połów wymaga doświadczenia, wiedzy o tym, gdzie szukać szczupaka, a także wyposażenia w odpowiedni sprzęt wędkarski. Duże znaczenie odgrywa również właściwy dobór przynęty.

Jaka przynęta na szczupaka?

Chcąc zapewnić sobie skuteczność połowów szczupaka musisz zadbać o odpowiednią przynętę. Najlepsze przynęty na szczupaka to takie, które imitują kształtem, barwą oraz sposobem poruszania się naturalny pokarm tej ryby. Szczupak jest rybą drapieżną, żarłoczną i wszystkożerną, która odżywia się mniejszymi rybkami, a także polując na żaby, płazy, a nawet owady. Odpowiednia przynęta imitująca naturalne pożywienie szczupaka z całą pewnością przyciągnie nawet najbardziej leniwe osobniki.

Dobór przynęty wymaga od wędkarza doświadczenia oraz wiedzy, ponieważ powinien być od zależny od warunków panujących na danym łowisku. Jakie przynęty można wybrać wybierając się na połów szczupaków? Są to:

  • woblery,
  • jerki,
  • wahadłówki,
  • obrotówki,
  • przynęty gumowe
  • żywiec (żywa rybka).

Gumowe przynęty szczupaka

Silikonowe imitacje ryb, czyli tzw. rippery, stanowią jedną z najczęściej stosowanych rodzajów przynęt na szczupaka. Tego rodzaju wabiki można zastosować niezależnie od warunków na łowisku, a także łowiąc przy dnie, jak i w wyższych partiach wody. W tej kategorii przynęty można wybrać w zróżnicowanych kolorach i kształtach. Najbardziej popularnym jest wybór tłustego i obfitego rippera w jasnym kolorze o rozmiarze 12 cm, jednakże można wybrać również duże rippery przeznaczone do połowu szczupaków w jeziorach, na sporej głębokości, a także niewielkie przynęty gumowe o rozmiarach 7-10 cm. W zakresie kolorów wybór jest ogromny, jednak najczęściej wybierane są barwa perłowa oraz jaskrawe barwy czerwieni, które są szczególnie skuteczne w okresie jesiennym.

Wahadłówki na szczupaka

Wahadłówki, znane także jako błystki wahadłowe, to kolejny, bardzo skuteczny rodzaj przynęty przeznaczonej do połowu szczupaka. Wykonane są one z grubej blachy, która żywo i wahadłowo porusza się na boki, przyciągając uwagę szczupaków. Zapewniają one wysoką skuteczność połowów, są łatwe w obsłudze i przystępne cenowo. Co więcej, można je wykorzystywać bez względu na charakter wody, głębokość czy prędkość nurtu, a także na różnych głębokościach, nawet w okolicy dna, gdzie szczupaki polują najczęściej. Wahadłówka zapewnia różne możliwości prowadzenia, a stosować ją można nawet do połowów na trudnych terenach i na głębokich łowiskach.

Obrotówki na szczupaka

Obrotówki, zwane też jako błystki obrotowe, są równie skuteczną i prostą przynętą spinningową co wahadłówki. Najskuteczniejszą z nich jest obrotówka w rozmiarze 5, którą wielu doświadczonych wędkarzy stosuje do połowu szczupaka. Można na nią złowić zarówno małe, jak i bardzo duże ryby, w różnych akwenach wodnych.

Woblery na szczupaka

Poszukując najlepszych przynęt do łowienia szczupaków warto wziąć również pod uwagę woblery, które są niezwykle uniwersalne i znane z wysokiej skuteczności. Woblery to przynęty wykonane z drewna lub z twardego tworzywa sztucznego, które doskonale naśladują zachowania żywych ryb w wodzie. Swoją nazwę zawdzięczają angielskiemu słowu „wobble”, które oznacza „telepać się”. Dowiedz się więcej z naszego artykułu: Jakie woblery na szczupaka?

Jerki na szczupaka

Niezwykle skutecznym rodzajem przynęty, który sprawdza się w łowieniu szczupaka, są jerki. Imitują one niewielkie i średnie rybki, które pracują na osi lewo-praw. Są ro przynęty pozbawione steru, dość grube i ciężkie, które wymagają zastosowania specjalnego i wytrzymałego sprzętu do prowadzenia przynęty. Jerki dobrze toną, nie wychodzą nad powierzchnię wody, jednak najlepiej stosować je na niezbyt głębokich łowiskach. Można je dostać w różnych kolorach, które skutecznie przyciągają szczupaki. Jerki występują w wersji tonącej (S) oraz pływającej (E).

4.5/5 - (4 votes)

Ostatnie wpisy