Wędkarstwo muchowe uważane jest za elitarną technikę połowu ryb. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wędkarstwa muchowego – jego zastosowania, potrzebnego sprzętu oraz niezbędnych przynęt? Informacje o tej metodzie łowienia znajdziesz w naszym artykule!
Czym jest wędkarstwo muchowe?
Wędkarstwo muchowe, inaczej fly fishing, zwane także muszkarstwem, uchodzi za elitarną metodę łowienia ryb. Jest to bardzo aktywna forma wędkarstwa, której założeniem jest idea „catch and release”, oznaczająca w bezpośrednim tłumaczeniu „złap i puść”, a w praktyce wypuszczanie złowionych ryb z powrotem do wody. Istotne jest przy tym zachowanie niezwykłej delikatności i ostrożności, aby nie zrobić zdobyczy krzywdy. W związku z tym w wędkarstwie muchowym stosowane są specjalne haczyki bezzadziorowe, które nie kaleczą ryb i zwiększają szansę na ich przeżycie. Mucharze określają siebie wędkarzami sportowymi, których celem jest sport, a nie zabicie ryby.
Wędkarstwo muchowe zaliczane jest do sposobów łowienia ryb praktycznie każdego gatunku. Zazwyczaj wędkarze decydujący się na tą metodę połowu wybierają się na okonie, trocie, łososie, pstrągi, lipienie oraz na niektóre ryby karpiowate. Coraz więcej osób próbuje także wykorzystywać wędkarstwo muchowe do złowienia ryb drapieżnych, takich jak chociażby szczupaki.
Sprzęt wędkarski do wędkarstwa muchowego
W wędkarstwie muchowym wykorzystywany jest nieco inny sprzęt niż w przypadku innych metod połowy. Wędkarz muchowy powinien być wyposażony w odpowiednią wędkę muchową. Wędka muchowa, zwana muchówką, wyróżnia się lekkością, dlatego często wykonywana jest z kompozytu włókna szklanego i węglowego, a jej rękojeść znajduje się powyżej kołowrotka. Jej długość wynosi zazwyczaj 2,2-3 m. Umocowany pod uchwytem wędki kołowrotek powinien być wyposażony w ruchomą szpulę i pozbawiony przekładni, a także posiadać prostą budowę i niewielką wagę (maksymalnie 180g). Na szpulę nawinięta jest z kolei specjalna linka muchowa, umożliwiająca wynoszenie muszki i holowanie ryby. Długość linki może wynosić nawet 30 m, zaś jej grubość to maksymalnie 2 mm. Możliwy jest zakup różnego rodzaju linki muchowej (linka pływająca, lekka, pośrednia lub tonąca), a jej wybór powinien być zależny od tego, jaki gatunek ryb zamierzamy łowić. Zestaw składa się także z przypon, które mogą być wykonane z plecionki lub kilku żyłek połączonych węzłowo, których grubość mieści się w przedziale od 0,15 do 0,20mm. Istotny jest także wybór haczyka, który powinien umożliwiać hol ryby, a jednocześnie zapewniać jej jak największe szanse na przeżycie. Z tego powodu w wędkarstwie muchowym stosuje się haczyki bezzadziorowe.
Oprócz sprzętu bardzo ważne jest także zadbanie o odpowiedni ubiór wędkarza muchowego. Powinny się w nim znaleźć spodniobuty, kamizelka, kapelusz oraz okulary polaryzacyjne niezbędne do obserwowania powierzchni wody. Dodatkowo, powinien być również wyposażony w odpowiednie przynęty.
Przynęty muchowe
W wędkarstwie muchowym wykorzystywane są sztuczne muchy, czyli przynęty imitujące owada. Mogą one naśladować różne stadium rozwoju muchy, poczynając od larwy po dorosłe okazy. Wykonane są one z różnych materiałów, takich jak sztuczne włókna, nici, gąbka, pióra czy przędza. W sklepach dostać można różne rodzaje much wędkarskich, do których zalicza się suche muchy, mokre muchy, nimfy czy streamery. Wybór rodzaju przynęty powinien być uzależniony od gatunku ryb, które wędkarz zamierza łowić.