Jakie są przynęty spinningowe?

Podziel się

Spinning to z całą pewnością jedna z najbardziej wymagających, a jednocześnie atrakcyjnych sposobów połowu ryb. Za jego pomocą można złowić nawet duże ryby drapieżne, w tym interesującego wielu wędkarzy szczupaka, a także okonia, suma czy sandacza. W tej metodzie łowienia stosuje się przynęty, które mają imitować naturalny pokarm ryb i zachęcać je do brania. Możliwości wyboru jest naprawdę sporo! Sprawdź, jakie są rodzaje przynęt, które można wykorzystać w spinningu.

Rodzaje przynęt spinningowych

Przynęty spinningowe są bardzo różnorodne zarówno pod kątem formy, koloru, jak i stopnia ich opadania w wodzie czy sposobu poruszania się. Mogą być również wykonane z różnych rodzajów tworzywa. Z założenia mają one imitować naturalne pożywienie ryb, które zamierza złowić wędkarz. Wybór powinien być uzależniony zarówno od gatunku ryby, jak i miejsca połowu, warunków panujących danego dnia czy pory roku. Wśród rodzajów przynęt do spinningu wymienić można woblery, przynęty gumowe, błystki czy jerki.

Woblery

Jednym z najpopularniejszych rodzajów przynęt spinningowych są woblery, czyli sztuczne przynęty, które przypominają zazwyczaj niewielkie rybki będące naturalnym pokarmem ryb drapieżnych. Woblery skutecznie wabią nawet duże drapieżniki, dzięki czemu zapewniają wysoką skuteczność połowów. Wśród woblerów wyróżnia się modele tonące oraz modele pływające. Wyroby mogą mieć także różne kolory, kształty, rozmiary, a producenci ścigają się w wymyślaniu coraz doskonalszych wariantów woblerów. Wędkarze z całą pewnością dobiorą sobie odpowiednią przynętę z tej kategorii produktów.

Jerki

Jerki są również bardzo popularną przynętą spinningową, często stosowaną do łowienia szczupaków, a także innych drapieżników np. okoni czy sandaczy. Z wyglądu przypominają one woblery, jednak nie posiadają stera, przez co wędkarz musi samodzielnie nadawać pracę przynęcie poprzez odpowiednie ruchy wędką. Konieczne jest szarpanie, podciąganie oraz robienie przerw w ruchach, dzięki czemu przyciąga się uwagę ryb i zapewnia skuteczne branie.

Błystki

Kolejnym rodzajem przynęt spinningowych są błystki, zwane także blaszkami. Są to klasyczne przynęty, które czasem potrafią zapewnić większy sukces połowu niż zastosowanie nowoczesnych przynęt sztucznych o unikalnych kolorach i kształtach. Błystki wykonane są z metalu, który odbijając światło imituje odbłysk słońca na łuskach ofiar ryb drapieżnych, tym samym je przyciągając i zapewniając branie. Wśród tego rodzaju przynęt wyróżnia się przede wszystkim błystki obrotowe i błystki wahadłowe, choć można również znaleźć inne rodzaje przynęt tej kategorii.

Przynęty gumowe

Przynęty gumowe, zwane także jako gumy spinningowe, mają imitować różnorodne stworzenia żyjące w wodzie, takie jak małe ryby, żaby, dżdżownice, owady czy raki. Dzięki ich różnorodności kolorów i kształtów możliwe jest dopasowanie wabika do pory roku oraz gustów drapieżników.

Pozostałe przynęty spinningowe

Wśród przynęt, które także można stosować w metodzie spinningowej, wyróżnia się także cykady, koguty, wirujące ogonki czy spinnerbaity. Choć są one mniej popularne, to jednak bardzo skuteczne. W wyposażeniu doświadczonych wędkarzy spinningowych znaleźć można wiele różnych przynęt sztucznych o zróżnicowanych kolorach i kształtach, co umożliwia ich dobór do warunków w dniu połowu oraz preferencji łowionych ryb.

3.5/5 - (11 votes)

Ostatnie wpisy