Wędkarstwo gruntowe – jak zrobić zestaw gruntowy?

Podziel się

Wędkarstwo to pasja wielu osób, dla których łowienie ryb jest niezwykle przyjemnym sposobem spędzania czasu. Istnieje kilka metod połowów, a jedną z nich jest tzw. wędkarstwo gruntowe. Jak zrobić zestaw gruntowy, aby zapewnić sobie skuteczne połowy? Podpowiadamy!

Metoda gruntowa w wędkarstwie – co to takiego?

Wędkarstwo gruntowe jest metodą łowienia ryb, która wybierana jest często przez początkujących wędkarzy oraz osoby starsze. Nie wymaga na ani dobrej kondycji, ani dużych przygotowań. Opiera się ona na nęceniu ryb oraz donęcaniu w trakcie połowów. Przynęta podawana jest na dnie, gdzie umieszczane są również przypon z haczykiem oraz ciężarek. Po zarzuceniu wędki napina się żyłkę, zaś samą wędkę umieszcza sztywno na podpórce. W trakcie łowienia można spokojnie czekać, aż ryba złapie przynętę.

Technika gruntowa nie wykorzystuje spławika, w odróżnieniu od metody spławikowej. Brania są sygnalizowane poprzez uginania się wędek w kierunku wody lub poprzez mechaniczne bądź elektroniczne sygnalizatory brań.

Istnieje kilka podtypów wędkarstwa gruntowego, do których potrzebny jest nieco inny sprzęt. Do najpopularniejszych zaliczane są metoda karpiowa oraz wędkarstwo feederowe. Wybierając metodę gruntową można złowić wiele gatunków ryb, w tym karpie, leszcze, liny, karasie, płocie, jazie czy brzany. Metodę tą wykorzystać można zarówno w przypadku łowisk z płynącym nurtem, jak i w spokojnych wodach.

Jak przygotować zestaw gruntowy?

Jeśli chcesz łowić na metodę gruntową, potrzebujesz podstawowego sprzętu wędkarskiego. Potrzebna będzie odpowiednia wędka, kołowrotek, na który nawija się żyłkę, ciężarek oraz haczyk z przyponem. W wędkarstwie gruntowym stosuje się również różnego rodzaju przynęty, takie jak białe robaki, czerwone robaki, ochotki, rosówki, kulki proteinowe czy kukurydzę. Przydatny może być także koszyczek zanętowy, w którym umieszcza się przyciągające ryby zanęty (przeczytaj więcej na ten temat: Najskuteczniejsze zanęty na ryby).

Wędka do wędkowania gruntowego

Decydując się na połów metodą gruntową, powinniśmy zaopatrzyć się przede wszystkim w odpowiednią wędkę. W metodzie tej łowi się zazwyczaj ryby o średniej i dużej masie, dlatego wędzisko powinno być mocne i wytrzymałe, wykonane z dobrej jakości tworzywa. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku włókno węglowe.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje wędzisk gruntowych: feedery i pickery. Feedery są dłuższe – ich rozmiary mieszczą się w przedziale 330-450 cm. Stosuje się je na rzekach oraz w jeziorach i zbiorkach zaporowych w przypadku dalszych rzutów. Posiadają one niezbyt duży ciężar wyrzutu: zazwyczaj około 120-150 g. Z kolei pickery idealnie sprawdzą się do łowienia z bliższych odległości w wodach stojących lub w rzekach i spokojnym nurcie, a także łowiskach płytkich i zarośniętych. Pozwalają na łowienie mniejszych ryb – ich ciężar wyrzutu nie przekracza zazwyczaj 50g, zaś długość to około 240-300 cm, zatem są znacznie krótsze od feederów. Na rynku są także dostępne wędki do tzw. Method Feeder, czyli sportowej techniki szybkiego łowienia, która w ostatnich latach zyskała ogromną popularność. Ich długość to zazwyczaj 300cm, 330cm lub 360cm, zaś ciężar wyrzutu znajduje się w granicach 40-80g.

Kołowrotki w gruntowej technice wędkarskiej

Ważnym elementem zestawu do łowienia na grunt jest kołowrotek. Kołowrotki w technice gruntowej nie mogą być zbyt małe, ponieważ są poddawane nieustannym, dużym obciążeniom. Do łowienia z gruntu potrzebne są kołowrotki mocne, o nienagannie działającym hamulcu i płynnej pracy. Sprawdzają się kołowrotki o rozmiarze od 3000 do 6000, które mogą pomieścić 200–250 m żyłki.

Żyłki w metodzie gruntowej

Do zestawu do metody gruntowej potrzebna jest również żyłka. Powinna być ona odporna na zrywanie, aby nie przyczyniać się do utraty zdobyczy, a także niezbyt rozciągliwa. W przypadku wędziska picker w zupełności wystarczy żyłka o grubości 0,16-0,20 mm, natomiast do feedera niezbędna będzie żyłka o grubości 0,22-0,30 mm. Żyłkę można również zastąpić plecionką, która jest bardziej wytrzymała. Plecionka nie nadaje się jednak na połowu w trakcie późnej jesieni, gdy pojawiają się przymrozki, bowiem posiada właściwości higroskopijne i łatwo chłonie wodę, zatem może przymarzać do przelotek. W takich warunkach lepiej postawić na żyłkę.

Przynęta do metody gruntowej

W metodzie gruntowej stosuje się również różnego rodzaju przynęty. Wybrać można przynęty sztuczne np. imitacje różnego rodzaju robaczków, a także przynęty naturalne – białe robaki, czerwone robaki, ochotki, rosówki, kulki proteinowe czy kukurydzę. Duży wybór przynęt znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Inne akcesoria do metody gruntowej

W metodzie gruntowej wykorzystuje się zanętę, a do jej umieszczenia przydatne są koszyczki zanętowe. Wypełnia się je zanętą i umieszcza w odległości około 30-45 cm od haczyka. Skutecznie przyciągają wiele gatunków ryb.

Zestaw do metody gruntowej powinien zawierać również przypon z haczykiem, odpowiednio dopasowany do danego łowiska oraz wybranej przynęty, krętliki, gumowe koraliki, sprężyny zanętowe. Dobrze jest także posiadać podbierak, wagę i metrówkę, które umożliwiają wyciągnięcie i zmierzenie ryby. Wędkowanie gruntowe z całą pewnością ułatwią również podpórka do wędki oraz wygodne krzesełko, na którym można spokojnie usiąść, czekając na branie.

5/5 - (2 votes)

Ostatnie wpisy