Kompostowanie to proces, którego efektem jest powstanie bardzo wartościowego, bogatego w składniki pokarmowe i łatwo przyswajalnego przez rośliny organicznego nawozu, czyli kompostu. To również sposób na wykorzystanie zalegających resztek i odpadków organicznych, które jest opłacalne pod względem ekonomicznym, jak i przyjazne dla środowiska naturalnego. Proces kompostowania trwa zazwyczaj kilka miesięcy, jednak zastosowanie kilku trików pozwoli skrócić ten czas. Co przyspiesza kompostowanie? Poniżej kilka sprawdzonych sposobów!
Czym jest kompost?
Kompost to organiczny nawóz, który jest niezwykle łatwo przyswajalny przez rośliny. Powstaje on z resztek oraz odpadów roślinnych i zwierzęcych. Kompostowanie zachodzi w warunkach tlenowych z wykorzystaniem mikroorganizmów. Powstały nawóz jest bogaty w substancje odżywcze, które wzbogacają i użyźniają glebę, a także poprawiają jej strukturę.
Kompost to doskonały nawóz do niemal wszystkich rodzajów roślin – krzewów owocowych, drzew, warzyw, roślin ozdobnych i doniczkowych. Przyspiesza ich wzrost oraz rozwój, a także dostarcza niezbędnych substancji – mikro i makroelementów oraz witamin. Jego stosowanie nie grozi również przenawożeniem. Co więcej, kompost jest przyjazny dla środowiska naturalnego, nie powoduje zanieczyszczenia gleby czy wody, a także nie wykazuje negatywnego wpływu na ludzi, zwierzęta oraz na same rośliny.
Jak przyspieszyć kompostowanie?
Przygotowanie gotowego kompostu wymaga określonego czasu – zazwyczaj jest to około 10-12 miesięcy. Można go jednak znaczenie przyspieszyć, stosując kilka sprawdzonych trików. Oto one:
Zadbaj o różnorodność!
Różnorodność odpadów umieszczanych w kompostowniku przekłada się na szybszy proces kompostowania. Najszybciej rozkładają się odpady zielone, takie jak skoszona trawa czy chwasty zmieszane z resztkami brązowymi – suchymi liśćmi, korą, trocinami, gałęziami drzew. Do kompostowania potrzebne są bowiem azot i węgiel, a wymienione odpady organiczne zawierają go w odpowiednich ilościach. Resztki zielone zawierają dużo azotu i mało węgla, a resztki brązowe odwrotnie, co idealnie się balansuje. W przypadku kompostowania samej trawy i chwastów uzyska się jedynie nieprzyjemnie pachnącą maź, zaś odpady brązowe będą się kompostowały długimi latami.
Mieszanie różnych składników kompostu jest zatem sposobem na szybkie uzyskanie nawozu, a jednocześnie zadbanie o jego odpowiednią jakość. Wśród kompostowanych odpadów powinny znaleźć się substancje organiczne pochodzenia roślinnego i zwierzęcego w proporcji 80%, ziemia służąca oddzieleniu warstw kompostu 10% oraz nawozy mineralne i organiczne – 10%.
Startery kompostowe i preparaty ziołowe
Gotowe produkty do kompostowania, które można zakupić w sklepach ogrodniczych, takie jak szczepionki oraz aktywatory kompostowe (tzw. startery) czy biodynamiczne preparaty ziołowe pomagają przyspieszyć kompostowanie. Startery zawierają specjalne szczepy bakterii tlenowych, które przyspieszają rozkład materii organicznej, zaś preparaty ziołowe z mniszka lekarskiego, rumianku czy z krwawnika pospolitego, którymi podlewa się kompost, dodatkowo przyspieszają proces rozkładu. Jako aktywator może również służyć dojrzały kompost z dodatkiem nawozu azotowego.
Mieszanie, napowietrzanie i podlewanie kompostu
O kompost należy odpowiednio dbać. Istnieje na to kilka sposobów. Przede wszystkim niezbędne jest mieszanie kompostu, który pozwala szybciej uzyskać dobry nawóz – proces ulega skróceniu nawet o kilka do kilkunastu tygodni. Ważne jest także napowietrzanie, jednakże głównie wtedy, gdy do kompostu nie trafiają różnorodne resztki. Jest ono niezbędne, gdy w kompostowniku znajduje się duża ilość materiałów zbitych np. trocin. W przypadku pojawienia się suszy konieczne jest także podlewanie kompostownika.
Dżdżownice kompostowe
Jednym z najskuteczniejszych sposobów, które przyspieszają proces kompostowania, jest wykorzystanie dżdżownic kompostowych. Najlepszym rodzajem dżdżownic przeznaczonych do kompostowania są dżdżownice kalifornijskie. Więcej na temat wyboru dżdżownic do kompostu możesz dowiedzieć się z artykułu: Dżdżownice do kompostu – jakie wybrać?
Dżdżownice kalifornijskie drążą tunele wewnątrz pryzmy kompostowej, zwiększając tym samym jej utlenienie. W ten sposób ograniczają beztlenową fermentację, która przyczynia się do gnicia resztek organicznych oraz powstawania nieprzyjemnego zapachu. Co więcej, żywiąc się obumarłymi częściami roślin dżdżownice wydalają niezwykle wartościowy rodzaj kompostu, czyli wermikompost (biohumus).
Termokompostownik
W celu przyspieszenia procesu kompostowania warto również zainwestować w tzw. termokompostowniki. Są to plastikowe pojemniki z otworami w ściankach, w których panuje podwyższona temperatura, co przyspiesza proces rozkładu. Zachowują one również stałą wilgotność. Z kolei otwory w ściankach gwarantują wentylację, dzięki czemu nie następuje gnicie odpadów. Kompostowanie w termokompostowniku jest szybsze nawet o 70% w stosunku do zwykłego kompostownika. Gotowy kompost można bowiem uzyskać już po 6-8 tygodniach.