Rodzaje woblerów – charakterystyka i sposób działania

Podziel się

Wędkarstwo spinningowe wymaga zastosowania odpowiedniej przynęty. Jednymi z najpopularniejszych rodzajów przynęt do spinningu są woblery, czyli sztuczne przynęty imitujące zazwyczaj niewielkiej wielkości rybki stanowiące pokarm, którym żywią się ryby drapieżne. Woblery skutecznie wabią drapieżniki nawet większych rozmiarów, zapewniając tym samym wysoką skuteczność połowów. Wśród dostępnych przynęt sztucznych istnieje jednak wiele różnych rodzajów. Czym się między sobą różnią? I co je charakteryzuje?

Co to są woblery?

Woblery to sztuczne przynęty, które imitują pokarm drapieżników. Swoim wyglądem przypominają bowiem niewielkie ryby, płazy, a także owady. Nazwa wobler pochodzi od angielskiego słowa „to wobble”, co oznacza „telepać się”. I właśnie w ten sposób zachowują się sztuczne przynęty, jakimi są woblery. Poruszając się w wodzie, skutecznie przyciągają drapieżne ryby, takie jak szczupaki, okonie, sandacze czy sumy.

Wykonane z tworzywa sztucznego, zazwyczaj plastiku lub odpowiedniej jakości drewna woblery składają się z kilku elementów: korpusu, steru oraz metalowych oczek, do których przymocować można żyłkę i kotwiczkę. Istnieje wiele rodzajów woblerów, które różnią się między sobą aspektami takimi jak kształty, kolorystyka, wielkość, sposób pracy czy ułożenie steru, co przekłada się na pracę przynęty.

Woblery wykorzystać można do wielu metod połowów, jak i w różnego rodzaju łowiskach – zarówno wodach o silnych nurtach np. rzekach, jak i na spokojnych jeziorach. Zawsze należy jednak dobierać przynętę do wybranej metody łowienia, gatunku ryb, specyfiki łowiska czy rodzaju wędki.

Rodzaje woblerów – woblery tonące i woblery pływające

Woblery podzielić można przede wszystkim pod kątem ich pływalności. W tym przypadku wyróżnia się:

woblery pływające – woblery powierzchniowe oznaczane są literką F lub FL – są to bardzo lekkie przynęty, które należy prowadzić blisko powierzchni wody. Pracują one bardzo płytko pod wodą, a w momencie zaprzestania pracy wypływają na powierzchnię. Tego rodzaju woblery należy prowadzić dość energicznie.

woblery o neutralnej pływalności – oznaczone literką I (Intermediate) lub SP (Suspending) – są to woblery pływające, które po zaprzestaniu zwijania żyłki pozostaną na określonej głębokości.

woblery tonące – tonące woblery są oznaczone literką S – tego rodzaju sztuczne przynęty są cięższe, dlatego opadają głęboko na dno. Mogą one pracować dalekosiężnie. To idealna przynęta dla ryb żerujących blisko dna, takich jak np. szczupak, który atakuje swoje ofiary z góry. Posługując się tego rodzaju przynętą należy imitować spokojne ruchy ryb poszukujących pożywienia lub pływających blisko dna.

Wybór spośród różnych rodzajów woblerów

W zależności od budowy przynęty oraz jej przeznaczenia wyróżnia się różne typy woblerów. Są to m.in. jertki, crankbaity, swimbaity, stickbaity, crankbaity, pullbaity.

Jertki

Jerki, znane również jako jerkbaity, to sporych rozmiarów i ciężkie woblery, które pracują dość płytko. To idealna przynęta na szczupaki. Praca jerkami polega m.in. na podszarpywaniu wędziskiem – wędkarz musi zadbać o odpowiednią pracę przynęty.

Glidery

Glidery to rodzaj woblerów, które podczas szarpnięć i przyspieszania zwijania kołyszą się na boki i lusterkują. To bardzo skuteczna grupa przynęt, która występuje zarówno w odmianie pływającej, jak i tonącej.

Twichbaity

To grupa przynęt o dużych sterach, która stawia duży opór na wodzie, dlatego idealnie sprawdzają się do metody połowów, jaką jest trolling. To zazwyczaj woblery pływające.

Pullbaity

Sporych rozmiarów, smukłe woblery, często imitujące szczupaka czy ukleja. Zazwyczaj niemal nie pracują – za ich pracę odpowiada wędkarz. Nie stawiają one zbyt dużego oporu w wodzie. Modele tego typu mogą być zarówno pływające, jak i tonące.

Swimbaity

Swimbaity to woblery złożone z trzech części, zazwyczaj bardzo duże, które poruszają się niczym prawdziwa ryba. Pracują dość płytko. Idealnie nadają się jako przynęta na szczupaka.

Crankbaity

Są to klasyczne woblery ze sterami, po które sięga najwięcej wędkarzy. Mogą być zarówno pływające, jak i tonące i pracować na różnych głębokościach – od 0,3m do 6-8m.

StickBait

Woblery ze sterami o smukłym, podłużnym kształcie, które mogą pracować zarówno płytko, jak i głęboko. Wyróżnia się zarówno modele pływające, jak i modele tonące.

Lipless Bait

Woblery bezsterowe, zazwyczaj tonące. Imitują one pracę cykady – drgają i lusterkują.

Woblery na poszczególne gatunki ryb

Wybór woblera powinien być przede wszystkim podyktowany gatunkiem ryb, które wędkarz zamierza łowić. Wielu producentów ułatwia podjęcie decyzji, tworząc woblery przeznaczone do konkretnych rodzajów ryb. Istnieją zatem woblery dedykowane dla:

  • szczupaka – woblery na szczupaka posiadają spore rozmiary i lusterkują,
  • suma – woblery sumowe naśladują zazwyczaj małe leszcze, charakteryzuje je aktywna praca, wbudowana grzechotka oraz znaczna wytrzymałość do min. 40 kg,
  • bolenie – woblery na bolenie, w tym ukleje posiadają długą i cienką budowę oraz migotliwą akcję,
  • sandacza – długie i smukłe przynęty, osiągające wymiary do kilkunastu cm,
  • klenia lub jazia – idealnie sprawdzą się woblery imitujące czarne lub czerwone owady, posiadające charakterystyczny kształt i dość agresywną pracę,
  • pstrąga – woblery o wytrzymałym sterze i niezwykle precyzyjnej pracy.
3.7/5 - (3 votes)

Ostatnie wpisy