Ochotka – na jakie ryby ją stosować?

Podziel się

Ochotka to bardzo popularna wśród wędkarzy przynęta na ryby, którą można również dodawać do zanęty. Jest ona tak często stosowana, gdyż jest niezwykle uniwersalna.

Ochotka – co to takiego?

Ochotka to przynęta, którą możemy używać w przypadku połowów różnych gatunków ryb. Czym jednak jest ochotka? Jest to larwa muchówek z rodziny ochotkowatych. Mają one różny kolor – czerwony, brązowy lub czarny i występują w wodzie o mulistym dnie o niewielkiej dostępności tlenu.

Wyróżniane są dwa rodzaje ochotek: ochotka haczykowa, czyli większa larwa, która osiąga długość do 4 cm oraz jokers, czyli larwy o mniejszych rozmiarach. Ochotki, czyli większe larwy, służą jako przynęta do łowienia ryb, zaś jokers zazwyczaj dodaje się do zachęty.

Istnieje wiele gatunków ochotek – w Polsce jest ich ponad 500, zaś na całym świecie aż 10 tysięcy! Mogą być słodkowodne oraz słonowodne – pierwsze występują w naszym kraju, podczas gdy drugie są do niego importowane. Są wręcz niezastąpione w środowisku wodnym – ochotki stanowią pożywienie dla wielu żyjących w wodzie organizmów – ryb oraz owadów. Same zaś żywią się pokarmem roślinnym lub pochodzenia zwierzęcego.

Na jakie ryby stosować ochotkę?

W wędkarstwie stosuje się wiele rodzajów przynęt, takich jak chociażby białe robaki, rosówki, pinka, czerwone robaki (czerwony robak to nic innego, jak dżdżownica), kukurydza, a także przynęty sztuczne, takie jak metalowe błystki, gumowe rybki, twistery czy rippery.

Do jednych z najpopularniejszych przynęt zaliczana jest właśnie ochotka, która stanowi smakowity kąsek dla ryb takich jak leszcze, płocie, ukleje, okonie, liny, klenie czy karpie. Pozwala również z sukcesem zakończyć połów w chłodne pory roku, gdy ryby są ospałe i słabo biorą, dlatego idealnie sprawdzi się w okresie jesiennym i wczesnej wiosny, a także wędkarstwie podlodowym.

Ochotka, szczególnie w formie jokersa, doskonale nadaje się również do użycia jako dodatek do zanęty, która, pomimo swoich małych rozmiarów przyciąga również duże ryby do łowiska.

Jak założyć ochotkę na haczyk?

Jeśli chcemy stosować ochotkę w formie przynęty, powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób założyć ją na haczyk. Z pozoru proste zadanie może okazać się nie lada wyzwaniem.

Podstawową zasadą jest użycie więcej niż jednej larwy, szczególnie, jeśli wędkarza interesują większe okazy ryb. W przypadku małych rybek, takich jak chociażby płotki, wystarczyć może już jedna ochotka lub jokers na haczyku (tego sposobu używają głównie zawodnicy). Aby założyć ochotkę na haczyk należy wbić go w tułów larwy, tuż poniżej główki – jest to najtwardsza część ciała tego osobnika.

Jak przechowywać ochotkę, aby pozostała w dobrej kondycji?

Przechowywanie ochotki nie jest zbyt problematyczne, szczególnie dla doświadczonych wędkarzy jednak należy posiadać elementarną wiedzę o tym robaku ponieważ sposób przechowywania zależy od stadium jej rozwoju w różnych porach roku. Ze względu na konieczność zachowania świeżości i utrzymania larw w dobrej kondycji, najlepiej przechowywać przynętę w chłodnym miejscu, gdzie temperatura nie przekracza 10 stopni Celsjusza. Doskonale sprawdzi się do tego celu lodówka.

Ochotka może być przechowywana w gazecie – należy ją wtedy moczyć co najmniej raz dziennie lub w pojemniku z wodą. W ten sposób można przechowywać je nawet przez miesiąc. Należy również pamiętać o tym, aby usuwać martwe osobniki.

4.7/5 - (105 votes)

Ostatnie wpisy