Na co biorą ryby? Najlepsze przynęty wędkarskie

Podziel się

Do łowienia ryb niezbędne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu wędkarskiego, jak również wybór właściwej przynęty. Ryby łowić można na różnego rodzaju produkty – sukces połowów zależny jest w dużym stopniu od doboru odpowiedniej przynęty do żerujących w danym obszarze gatunków ryb. Sprawdź, na co biorą ryby, czyli jakie przynęty najlepiej stosować, aby zapewnić sobie udany połów.

Na co łowić ryby?

Przynęta stanowi sposób na zachęcenie ryby do połknięcia haczyka. Za przynętę uznać zatem można wszystko to, co zostaje umieszone na haczyku. Przynęty występują w różnej formie. Ryby biorą zarówno na przynęty naturalne, jak i na przynęty sztuczne. Warto przede wszystkim dobrać przynętę do rodzaju ryb, które zamierzamy łowić, jak i do rodzaju wód, stanowiących łowisko.

Przynęty można podzielić na przynęty naturalne oraz przynęty sztuczne. Do przynęt naturalnych zaliczają się:

  • białe robaki – najczęściej stosowana przynęta wędkarska, skutecznie zachęcająca nawet duże gatunki ryb,
  • czerwone robaki – aromatyczne przynęty zachęcające wiele popularnych gatunków ryb, bardzo często wybierane przez wędkarzy,
  • ochotki, jokersy – larwy owadów z rodziny ochotkowatych, doskonała do połowu płoci, okoni oraz ryb z rodziny karpiowatych,
  • pinki – pinka to mniejsza odmiana białego robaka, doskonała przynęta na drobną i średnią rybę w metodzie gruntowej, wędkarstwie spławikowym i podlodowym,
  • ślimaki,
  • koniki polne,
  • dendrobeny – gatunek dżdżownic atrakcyjny przede wszystkim dla ryb spokojnego żeru,
  • rosówki – największy gatunek dżdżownic, bardzo atrakcyjny dla ryb,
  • produkty spożywcze – ugotowany groch, kukurydza, gotowany bób, pęczak, kasza np. pęczak, ciasto chlebowe, ziarna zbóż np. pszenica,
  • kulki proteinowe,
  • małe rybki,
  • martwe żaby i myszy,

Przynęty syntetyczne to z kolei woblery, rippery, twistery oraz błyski, a także syntetyczne imitacje np. sztuczne muchy, owady, robaki, a nawet małe ryby.

Oprócz zwrócenia uwagi na rodzaj przynęty umieszczonej na haczyku i dobrania jej do preferencji ryb, które zamierzamy łowić, konieczne jest zwrócenie uwagi na ich wielkość – powinny być one dopasowane do wielkości otworu gębowego danej ryby. Nie powinny być zatem ani zbyt duże, ani zbyt małe.

Zanęta wędkarska – zwab ryby do łowiska

Większość wędkarzy stosuje do połowów przynętę, jednak równie istotne jest stosowanie zanęty wędkarskiej, która idealnie sprawdzą się do nęcenia wielu gatunków ryb i przyciągnięcia ich do łowiska. Zanęty wędkarskie pozostawia się w łowisku nawet na kilka dni przed rozpoczęciem połowów. Do stworzenia zanęty stosuje się aromatyczne składniki, które pobudzają i zachęcają ryby do żerowania w określonym miejscu.

Można kupić gotową zanętę lub przygotować ją samodzielnie. Bardzo ważne jest, aby konsystencja wykonanej zanęty nie była zbyt miękka, aby rozdrobniony pokarm nie unosił się na powierzchni wody, ani zbyt twarda, aby zanęta spokojnie rozmiękczała się pod wpływem wilgoci. Więcej na temat przygotowania zanęty dowiesz się z artykułu: Najskuteczniejsze zanęty na ryby.

Kiedy najlepiej łowić ryby?

Skuteczność połowów i ilość złowionych ryb zależy od wielu czynników – odpowiedniego sprzętu, umiejętności wędkarza, zastosowanej przynęty oraz zanęty, metody połowów, a także wybranego czasu połowu. Kiedy najlepiej zdecydować się na zarzucenie przynęty?

Aktywność ryb bywa różna w zależności od pory roku oraz pory dnia, pogody, a nawet faz księżyca. Znaczenie ma także temperatura wody, dlatego najlepszy okres połowów to okres przed wschodem słońca, do maksymalnie dwóch godzin po nim oraz po zachodzie słońca – wiele ryb żeruje bowiem właśnie po zachodzie słońca. Warto również zwrócić uwagę na okresy ochronne ryb – wiele gatunków przez część roku podlega ochronie.

1.9/5 - (141 votes)

Ostatnie wpisy