Jakie dżdżownice do kompostu wybrać? Postaw na dżdżownice kalifornijskie!

Podziel się

Kompostowanie ma wiele zalet – korzystnie wpływ na środowisko naturalne, a jednocześnie zapewnia wysokiej jakości nawóz. Co więcej, posiadając kompostownik kosz na śmieci zapełnia się znacznie rzadziej. Podjąłeś decyzję o kompostowaniu i poszukujesz najlepszych metod kompostowania? Doskonałym sposobem jest wykorzystanie dżdżownic, które zajmą się przerobieniem odpadów organicznych. Zastosuj w tym celu dżdżownice kalifornijskie, które pozwalają na szybkie przerobienie materii organicznej, dzięki czemu skrócony zostaje czas kompostowania, zaś uzyskany nawóz organiczny jest dużo bardziej wartościowy niż zwykły kompost. Poznaj korzyści, jakie zapewnia hodowla dżdżownicy kalifornijskiej,

Najlepsze dżdżownice do kompostu

Wiele gospodarstw domowych decyduje się na kompostowanie odpadów organicznych. Do sprawnego kompostowania dobrze jest skorzystać z dżdżownic kalifornijskich. Dlaczego? Otóż jest to gatunek dżdżownic, który jest znacznie mniej wybredny w stosunku do pożywienia niż pozostałe, są w stanie zjeść większą ilość pokarmu. Dżdżownice kalifornijskie również znacznie szybciej się rozmnażają, dlatego efekty ich działania są znacznie lepsze. Dodatkowo, zwykłe dżdżownice dość często uciekają z kompostownika, podczas gdy dżdżownice kalifornijskie są zainteresowane wyłącznie pokarmem z pryzmy kompostowej. Jakie są jeszcze zalety wyboru dżdżownic kalifornijskich spośród innych gatunków dżdżownic?

Szybki proces kompostowania

Materia organiczna przeznaczona do kompostowania jest bardzo szybko przetwarzana przez dżdżownice. Proces kompostowania ulega skróceniu nawet o połowę, jeśli zdecydujemy się na posiadanie dżdżownic kalifornijskich.

Nawóz organiczny najlepszej jakości

Uzyskiwany dzięki dżdżownicom kalifornijskim Wermikompost jest nieporównywalnie lepszy pod względem jakości od zwykłego kompostu – korzystnie wpływa na plonotwórcze właściwości gleby i przyczynia się do zwiększenia jej aktywności biologicznej. Poprawia jakość plonów, zapobiega chorobom roślin, łagodzi stres przy przesadzaniu roślin doniczkowych.

Szerokie zastosowanie wytworzonego nawozu

Nawóz uzyskiwany dzięki dżdżownicom kalifornijskim jest bardzo zdrowy dla roślin, zarówno doniczkowych, jak i ogrodowych. Znajduje on również zastosowanie w produkcji rolnej, produkcji winorośli czy produkcji w szkółkach roślin.

Hodowla dżdżownic kalifornijskich w kompostowniku

Zakładając hodowlę dżdżownic kalifornijskich musimy zwrócić uwagę na kilka zasadniczych aspektów – zapewnienie odpowiedniego pożywienia, temperatury oraz stopnia wilgotności.

Czym karmić dżdżownice kalifornijskie?

Dżdżownica kalifornijska żywi się wszystkim, co nadaje się do kompostowania. Do jej pokarmu zaliczyć można zatem wszelkie roślinne odpady ogrodnicze, podsuszoną trawę uzyskaną w wyniku koszeniu trawnika, części słodkich owoców oraz warzyw oraz odpadki kuchenne, takie jak skorupki jaj czy fusy z kawy lub herbaty. Więcej informacji na temat żywienia dżdżownic znajdziesz w artykule: Ile dżdżownic do kompostownika?

Temperatura hodowli dżdżownic kalifornijskich

Bardzo istotnym aspektem jest również temperatura – dżdżownice kalifornijskie nie są bowiem w stanie przetrwać w temperaturach ujemnych. W naszych, polskich warunkach klimatycznych nie byłyby one zatem w stanie przetrwać na zewnątrz.

Optymalna temperatura dla dżdżownic kalifornijskich to około 20 stopni Celsjusza. Z tej przyczyny w okresie zimowym kompostownik z dżdżownicami należy przenieść do zamkniętego pomieszczenia zapewniającego schronienie przed mrozem. To rozwiązanie sprawdzi się wtedy, gdy posiadamy niewielki pojemnik oraz odpowiednie miejsce. Drugim sposobem jest zakup na wiosnę nowej porcji dżdżownic kalifornijskich w celu zasilenia kompostownika. Dżdżownicom może również pomóc przetrwać zabezpieczenie dużych rozmiarów kompostownika przykrywając go warstwą słomy i trocin, która sprawi, że wewnątrz pryzmy kompostowej, mimo ujemnych temperatur zewnętrznych, temperatura będzie dodatnia. W tym przypadku wszystko zależne jest jednak od tego, jak bardzo temperatura w czasie zimy spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza.

Wilgotność

Dżdżownice potrzebują odpowiedniej wilgoci – niezwykle ważne jest, aby była ona stale utrzymywana. Z tej przyczyny kompostowany materiał powinien być regularnie podlewany wodą, zaś sam pojemnik przetrzymywany w cieniu.

Gdzie kupić dżdżownice kalifornijskie?

Dżdżownice kalifornijskie można kupić w dobrym sklepie wędkarskim. Dostaniesz je w naszym sklepie – Kompostowe dżdżownice kalifornijskie.

4.2/5 - (29 votes)

Ostatnie wpisy