Wędkarstwo podlodowe – akcesoria, które warto posiadać

Podziel się

Zima to okres, w którym wielu wędkarzy rezygnuje z połowów, choć wcale nie jest to konieczne! Czas zimowy wcale nie musi oznaczać przerwy od wędkowania. Wręcz przeciwnie – wędkarstwo podlodowe może być doskonałą przygodą i sprawić wędkarzom mnóstwo frajdy. Niezbędne jest jednak zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt i akcesoria wędkarskie, które nadają się do łowienia ryb poza sezonem.

Wędkarstwo podlodowe – połowy ryb zimą

Nie chcesz rezygnować ze swojego ulubionego zajęcia, jakim jest wędkarstwo, w czasie mroźnych, zimowych dni? Wcale nie musisz! Wystarczy, że spróbujesz wędkarstwa podlodowego, czyli metody na łowienie ryb w okresie zimowym. Dostarcza ono mnóstwa emocji i jest jedną z najbardziej ekscytujących form połowu ryb. To wyzwanie dla wędkarzy, którzy poszukują wrażeń, solidnej dawki adrenaliny, a także opcja dla wszystkich pasjonatów, którzy nie chcą rezygnować z łowienia ryb w czasie zimy.

Wędkarstwo podlodowe polega na połowie ryb spod lodu na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Umożliwia to wykonanie za pomocą specjalnych narzędzi przerębla w miejscu, gdzie lód ma grubość około 15-25 cm. Ryby łowi się bezpośrednio z tafli lodu, dlatego niezwykle ważne jest zachowanie zasad bezpieczeństwa. Niezbędne jest również zakupienie odpowiedniego sprzętu, bowiem w wędkarstwie podlodowym stosuje się zupełnie inne akcesoria niż w wędkarstwie tradycyjnym. Odpowiedni sprzęt wędkarski w wędkarstwie podlodowym to klucz do sukcesu!

Wędkarstwo podlodowe – akcesoria, które warto mieć

Wędkarstwo podlodowe wymaga odpowiedniego sprzętu, który będzie odporny na niskie temperatury, wykonanego z solidnego i wytrzymałego materiału. Oprócz podstawowego wyposażenia, takiego jak wędka, kołowrotek, żyłki czy przynęta, przydatne będą również inne, praktyczne akcesoria. Zaopatrzyć się należy m.in. w świdry, które umożliwiają wykonanie przerębla w lodzie, odpowiednie, ciepłe i wodoodporne ubranie, które idealnie nadaje się na mroźne dni, a także w akcesoria przydatne do połowów. Sprawdź, na jaki sprzęt podlodowy warto postawić.

Wędkarstwo podlodowe – przynęty podlodowe

W wędkarstwie podlodowym duże znaczenie ma zastosowanie odpowiedniej przynęty wędkarskiej. Do połowu podlodowego zastosować można produkty takie jak: błyski, mormyszki oraz spławiki. Metoda połowu powinna być uzależniona zarówno od indywidualnych upodobań, jak i rodzaju łowiska. Mormyszka oraz błyski to przynęty dla bardziej aktywnych wędkarzy, podczas gdy spławik sprawdzi się w przypadku wędkarzy ceniących nieco spokojniejsze wędkowanie.

Wędki podlodowe do wędkarstwa podlodowego

Wędka do wędkarstwa podlodowego powinna zostać wykonana z solidnego materiału np. włókna szklanego, który będzie odporny na niskie temperatury, solidny i wytrzymały. Wybierając wędkę należy również pamiętać, że istnieje kilka metod wędkarstwa podlodowego: łowienie na mormyszkę, łowienie na blaszkę, łowienie na spławik. W zależności od tego, którą wybierzemy metodę, należy dobrać odpowiednią wędkę. Najlepsze wędki do wędkarstwa podlodowego znajdziesz w naszym sklepie wędkarskim.

Wędkarstwo podlodowe – kołowrotki, żyłki i kiwaki podlodowe

Do łowienia ryb pod lodem konieczne jest również posiadanie odpowiednich akcesoriów takich jak kołowrotki oraz żyłki, które zapewniają powodzenie połowów. Kołowrotek w wędkarstwie podlodowym powinien być niewielkich rozmiarów, lekki, posiadać nieskomplikowaną budowę, dobry hamulec oraz powinien być zrobiony z „ciepłych materiałów” (metalowe kołowrotki mogą zamarzać, blokując się na lodzie). Z kolei żyłka powinna być dopasowana do wielkości i rodzaju przynęty. Warto także wybrać dobre kiwaki do wędek, które w wędkarstwie podlodowym mają ogromne znaczenie.

Odzież wędkarza a wędkarstwo podlodowe

Wędkarstwo podlodowe wiąże się z narażeniem na niskie temperatury, dlatego niezwykle ważny jest odpowiedni ubiór, zapewniający komfort cieplny i wygodę. Strój do wędkarstwa podlodowego powinien składać się z kilku warstw, w tym z odzieży termoaktywnej i ciepłych polarów. Dobrze jest również zwrócić uwagę na buty, które powinny być ciepłe i nieprzemakalne.

Wędkarstwo podlodowe a świdry do lodu

W wędkarstwie podlodowym niezbędne jest także zastosowanie świdrów do lodu. Narzędzie to umożliwia wiercenie i wykonanie przerębla, dzięki któremu możliwe stanie się łowienie ryb. Świder powinien być wykonany z solidnych, wytrzymałych materiałów, a także dawać możliwość łatwego wykonania odwiertu w lodzie. Dobrze jest również wyposażyć się w specjalną pikę (pierzchnię) do lodu.

Bezpieczeństwo to podstawa!

Wędkarstwo podlodowe może jest świetnym sposobem na spędzenie czasu na świeżym powietrzu, a jednocześnie zapewnia solidną dawkę adrenaliny – jest to zajęcie wymagające od wędkarza ogromnej rozwagi i ostrożności. Na lodzie należy zachowywać się w sposób zapewniający bezpieczeństwo, stosując się do kilku istotnych zasad, dzięki którym uniknąć można niebezpiecznych sytuacji.

Zasady bezpieczeństwa w wędkarstwie podlodowym to przede wszystkim wędkowanie w miejscu o odpowiedniej grubości lodu. Wskazane jest również wędkowanie w grupie. Należy jednak zachować dystans do innych wędkarzy, a także zabezpieczyć wędkarza długą linką asekuracyjną – co najmniej 20 metrów i 10mm średnicy.

Oceń post

Ostatnie wpisy