Jakie ryby biorą w październiku?

Podziel się

Mogłoby się wydawać, że październik to moment, w którym ze względu na ochłodzenie pogody aktywność ryb bardzo spada, a ich połów jest mocno utrudniony. Nic bardziej mylnego! Choć jest to okres, w którym wiele ryb zaczyna odczuwać już zbliżające się ochłodzenie, to złota jesień i dobre warunki pogodowe w październiku mogą zapewnić owocne wyprawy wędkarskie i to w całkiem spore okazy ryb. Dowiedz się, jakie ryby masz szansę złowić w październiku!

Jakie ryby biorą w październiku?

Jesień to pora roku, która niesie ze sobą znaczne ochłodzenie, a tym samym obniżenie temperatury wody, co przekłada się z kolei na spadek aktywności żerowej większości ryb. W październiku, szczególnie na początku miesiąca, można jednak jeszcze liczyć na ciepłe dni, które wręcz zachęcają do wypraw wędkarskich. Wędkarze mogą liczyć na połów ryb takich jak leszcze, płocie, jazie, klenie oraz certy. Wędkarze mają również szansę złowienia okoni, szczupaków oraz sandaczy, które w tym okresie bardzo intensywnie polują na ofiary. Ryby drapieżne wyczuwają zbliżające się chłody, dlatego dokonują starań, aby zapewnić sobie energię niezbędną do przetrwania. W związku z tym w dość łatwy sposób można je zachęcić do brania.

Październik jest również świetnym momentem na zapolowanie na lipienie, choć ich złowienie wymaga od wędkarza sporej praktyki i cierpliwości. Szczególnie w drugiej połowie miesiąca warto wybrać się nad rzekę, czyli miejsce, gdzie najłatwiej spotkać ten gatunek ryby. Październik jest idealnym miesiącem na jej połów.

Jakie drapieżne ryby łowić w październiku?

Początek jesieni to czas zwiększonej aktywności żerowej ryb drapieżnych, które zaczynają odczuwać jesienny chłód i chcą zapewnić sobie energię potrzebną do przetrwania do wiosny. I to właśnie na rybach drapieżnych warto skupić się w październiku. Oczywiście wyprawy wędkarskie w tym miesiącu wiążą się również z nieco mniej przyjemnymi warunkami, bowiem zwłaszcza poranki i wieczory są bardzo chłodne. Nie trzeba jednak odkładać wędki, a zainwestować w ciepłe ubrania, które ochronią przed zimnem. Październik jest bowiem doskonałym okresem na złapanie pięknych okazów ryb takich jak:

  • Szczupak – w październiku istnieje duża szansa na złapanie zwiększającego aktywność żerową szczupaka. Należy go szukać w niezbyt głębokich jeziorach. Przeczytaj więcej: Jak złowić szczupaka?
  • Sandacz – okres październikowy to także dobry moment na połów sandacza, którego należy poszukiwać przy dzikich piaskowych burtach lub głębokich przykosach.
  • Boleń – boleni należy szukać nad rzekami, na niższych głębokościach oraz w głębokich rynnach nad skarpami. Dobra przynęta na bolenie to np. woblery.
  • Klenie i okonie – ryby rzeczne, które również można złowić w okresie października. Okoni można poszukiwać pośród trzcin i stromych stoków dna, gdzie polują na swoje ofiary na dużych głębokościach, zaś klenie spotkać można przy dennych kamieniach, za głazami i przykosami.
  • Lipienie – październik jest miesiącem idealnym do łowienia niezbyt aktywnych w pozostałych miesiącach lipieni, które spotkać można w rzekach. Wielu wędkarzy tylko czeka na ten moment!

Mogłoby się wydawać, że złowienie ryby w październiku jest niezbyt łatwe, jednakże w tym okresie można jeszcze liczyć na skuteczność połowów dużych okazów ryb, takich jak szczupaki, sandacze, bolenie, klenie czy okonie, a także niezbyt aktywne w pozostałą część roku lipienie. To ostatni moment dla wędkarzy, bowiem późną jesienią i zimą połów ryb to znacznie trudniejsze zadanie.

Okresy ochronne ryb w październiku

Od początku października rozpoczyna się okres ochronny siei trwający do 31 grudnia. W październiku nadal zakazane jest również łowienie pstrąga potokowego, a okres ochronny ryby kończy się 31 stycznia. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Kiedy można łowić ryby? Okresy ochronne ryb w Polsce.

Oceń post

Ostatnie wpisy