Jak złowić okonia?

Podziel się

Okoń pospolity to jedna z najliczniej występujących w polskich wodach ryba drapieżna. Ze względu na występowanie w wielu łowiskach, a także liczną populację, jest to ryba którą stosunkowo łatwo złapać. Istnieją jednak zróżnicowane metody jej połowu. Jaki sprzęt, przynęta i technika połowu sprawdzają się najlepiej w przypadku łowienia okoni? Podpowiadamy!

Okoń – charakterystyka

Okoń pospolity to jedna z najpospolitszych ryb występujących w wodach na terenie Polski. Posiada ona charakterystyczny wygląd, dlatego dość łatwo można ją odróżnić od innych ryb. Większe okonie posiadają dużą płetwę grzbietową rozpiętą na kolczastych promieniach. Wyróżnia je także ubarwienie – na ciele widoczne są ciemne smugi prostopadłe do linii bocznej. Okonie rosną stosunkowo wolno, osiągając maksymalnie 50 cm długości i wagę do 3 kg. Mniejsze okazy – do 15 cm – podlegają ochronie.

Okonie są rybami, które żyją i żerują stadnie. Stado okoni wpływa w trzymające się razem stado drobnicy ogłuszając możliwie największą ilość małych rybek. Z punktu widzenia tafli wygląda to niczym gotowanie się wody. Żerującym okoniom często towarzyszą z góry rybitwy, przez co dość łatwo można domyślić się, że w danej okolicy znajdują się właśnie te ryby. Ogłuszona drobnica jest następnie wyłapywana i zjadana przez okonie. Oprócz niewielkich rybek okonie żywią się także larwami owadów i bezkręgowcami.

Gdzie można złowić okonia?

Okonie można spotkać niemal we wszystkich łowiskach. Występują zarówno w wodach płynących, jak i stojących, a także słodkich oraz słonych. Pojawiają się w akwenach wodnych zarówno w obszarach przybrzeżnych, jak i wypływają na wolne wody.

W przypadku jezior można na nie trafić w pobliżu pomostów. Nie łatwo je wystraszyć hałasem – nie spłoszy ich dźwięk tupotu stóp po deskach, głośne rozmowy, praca silnika ani poruszanie wiosłami. Często wybierają również okolice plaż, szczególnie gdy w pobliżu nich znajdują się trzciny. W kąpieliskach woda jest nieustannie mieszana, przez co pojawiają się w niej przysmaki dla niewielkich rybek, czyli drobnicy. A gdzie drobnica, tam i okonie, które zazwyczaj trzymają się właśnie w trzcinach niedaleko brzegu.

Kolejnym miejscem, w którym można równie często znaleźć okonie są kanały, w których pojawia się narybek. W jego poszukiwaniu do kanałów żeglarskich okonie wpływają całym stadem, co ułatwia połów tego gatunku ryby.

Kiedy łowić okonie?

Okoń to gatunek ryby drapieżnej, której połów jest możliwy praktycznie przez cały rok. Ze względu na trwające od marca do kwietnia tarło, sezon łowiecki najlepiej rozpocząć w maju, a może on trwać nawet do grudnia. Maj i czerwiec to miesiące, gdy rybę najłatwiej znaleźć na płyciznach, ponieważ płytka woda szybciej się nagrzewa i pojawia się w niej sporo przyciągającego okonie narybku. Najostrożniejsze są zazwyczaj duże okonie, które trzymają się na końcach stada, skrywając w roślinnościach i wypatrując uciekającej drobnicy. Właśnie tam najłatwiej złapać spore okazy.

W okresie letnim okonie również dość łatwo złowić w płytkiej wodzie, jednakże w wodzie porośniętej roślinnością. Z kolei od września okonie przenoszą się zazwyczaj na głębszą wodę, gdzie pozostają do nastania zimy. W tym czasie można ich szukać w różnych zagłębieniach i dołach o głębokości 2-3 metrów. Z kolei żerowanie okoni w listopadzie i grudniu ma zazwyczaj miejsce na głębokości 3-4 metrów i na rozległych obszarach akwenu. Doświadczeni wędkarze sugerują, że w tym okresie okonie są aktywne często dosłownie przez kilka minut w ciągu dnia, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.

Okonie można również złowić zimą pod lodem (przeczytaj: Wędkarstwo podlodowe – porady, niezbędny sprzęt, bezpieczeństwo) w miejscach, w których żerowały przed zamarznięciem lodu. Przed wyciągnięciem zdobyczy z lodu warto założyć rękawice, ponieważ ryba ta bardzo się rzuca.

Co jeszcze warto wiedzieć o połowie okoni? Przede wszystkim ich branie jest często ledwo zauważalne. Okonie, w szczególności największe okazy o długości 40-50 cm, dość trudno wyprowadzić również z roślinności, w której przebywają. Należy uzbroić się w cierpliwość i spokojnie prowadzić rybę. Co więcej, jak wykazują doświadczenia wielu wędkarzy, często z danego stanowiska można złowić maksymalnie do 3 sztuk okoni, po czym, nawet mimo zmiany przynęty, brania są słabsze lub całkowicie zanikają.

Jak złowić okonia?

Okonie to ryby, które można łowić różnymi metodami. Sprawdzą się zarówno metoda gruntowa, łowienie na spławik, spinning, jak i wędkarstwo podlodowe. Każdy wędkarz wybiera swoją ulubioną technikę metodą prób i błędów. Te piękne ryby są jednak dość kapryśne, często zmieniając preferencje co do rodzaju przynęty, jej koloru i sposobu prezentacji w wodzie. Właśnie dlatego warto podczas połowu okonia pamiętać o posiadaniu wielu różnych rodzajów przynęt i ich wymienianiu.

Przynęta na okonia

Nie istnieje jedna, uniwersalna przynęta na okonia. Wybierając się na połów tej ryby warto mieć ze sobą różne rodzaje przynęt, bowiem preferencje tej ryby stale się zmieniają. Znaczenie ma również sposób jej prowadzenia. Jakimi przynętami może zainteresować się duży okoń?

  • Guma na okonia – jedną z najczęściej wybieranych przynęta na okonie są gumy, które dostać można w różnych kształtach, kolorach i rozmiarach. Dobór powinien zależeć od miejsca, w którym zamierzamy łowić okonie.
  • Twistery i rippery na okonia – twistery stanowią skuteczną przynętę do łowienia okoni, szczególnie w przypadku zastosowania metody bocznego troka. Twistery o odpowiednim kolorze i wielkości przyciągają okonie w każdym łowisku. Skutecznie działają również rippery.
  • Wobler na okonia – wobler okoniowy występuje nieco rzadziej, jednakże mogą one zapewnić sukces połowu tej ryby.
  • Wahadłówka i obrotówka na okonia – mniej popularne sposoby łowienia okoni, za to bardzo proste w obsłudze i prowadzeniu przynęty.

Okonia można także łowić na przynętę żywą np. czerwonego robaka. Wybierając się na wyprawę wędkarską z zamiarem połowu okoni warto wyposażyć się w różne przynęty, bowiem okoń jest rybą dość wybredną.

Jak prowadzić przynętę na okonia?

W metodzie spinningowej bardzo ważne jest odpowiednie prowadzenie przynęty. To sposób prowadzenia, bardziej niż rodzaj przynęty, jej kolor czy rozmiar, wpływa na sukces połowu. Okonie najczęściej łapią przynętę, która prowadzona jest blisko dna. Czasem musi być prowadzona jednostajnie, czasem agresywnie, a niekiedy nagle zatrzymywać się. Wszystko zależne jest od tego, jakie danego dnia ma upodobanie ten rodzaj ryby. W przypadku połowu tej ryby warto zatem eksperymentować.

Wielu wędkarzy łowiących okonie techniką spinningową wybiera również metodę zwaną boczny trok lub metodę drop shot. Są to techniki, które najczęściej wykorzystuje się w czasie połowu okonia na otwartych wodach.

Łowienie okoni – jaki sprzęt jest potrzebny?

To, jaki sprzęt wybrać na łowienie okoni, zależy od wybranej metody połowu. W przypadku spinningu najlepiej wybrać wędkę o niedużym ciężarze wyrzutu, maksymalnie do 10g, ponieważ przynęty na okonie są zazwyczaj niezbyt duże. Do wędki należy dopasować kołowrotek o wielkości 1000 lub 2000. Warto zwrócić uwagę na jego pracę oraz płynnie działający hamulec. Do zestawu należy dodać żyłkę oraz plecionkę o niedużej średnicy, jednak dużej wytrzymałości.

3.8/5 - (22 votes)

Ostatnie wpisy