Na co bierze pstrąg? Najlepsze przynęty na pstrąga

Podziel się

Pstrąg jest rybą, która występuje w Polsce w trzech odmianach. W zależności od gatunku można ją spotkać w różnych akwenach wodnych – zarówno w wodach naturalnych, jak i zbiornikach hodowlanych. Jakie są sposoby na złowienie pstrąga? I jaka jest najlepsza przynęta na ten gatunek ryby?

Pstrąg – charakterystyka i występowanie

W Polsce występują trzy gatunki pstrąga. Są to: pstrąg tęczowy, pstrąg potokowy, a także pstrąg łososiowy. Różnią się one pomiędzy sobą wyglądem i biologią, jednakże nie na tyle, aby na połów każdego z nich przygotowywać się w inny sposób. Są to niewielkich rozmiarów ryby, które w starciu z wędkarzem dość szybko się poddają.

Pstrągi można spotkać w wielu akwenach wodnych. Choć jest to gatunek występujący w rzekach górskich, można go także szukać w rzekach nizinnych, potokach, a także w zbiornikach hodowlanych.

Pstrąg – jaką metodą łowić?

Pstrągi są rybami, które można łowić właściwie każdą metodą, choć warto dopasować ją do panujących w łowisku warunków. W celu łowienia pstrągów najmniej polecana jest metoda gruntowa, która nie sprawdza się w rwących i szybko płynących wodach. Możliwy jest jednak połów metodą gruntową w przypadku pstrąga tęczowego występującego w stawach hodowlanych.

Łowienie pstrągów jest możliwe przy wykorzystaniu metody spinningowej, metody spławikowej, a także bardzo skutecznej w przypadku górskich rzek metody muchowej. Dobór metody połowu powinien być dopasowany do indywidualnych preferencji oraz umiejętności wędkarza.

Jaka jest najlepsza pora na łowienie pstrągów? Ryby te są ciepłolubne, dlatego najlepiej łowić w ciągu dnia, jednakże w wyjątkowo ciepłe i słoneczne dni są one zazwyczaj aktywne rankiem i wieczorem, zaś w południe ich aktywność żerowa spada niemal do zera.

Okres ochronny pstrąga potokowego

Przymierzając się do łowienia pstrągów potokowych warto również zapoznać się z ich okresem ochronnym. Zależny on jest od miejsca, w którym znajduje się łowisko. I tak okres ochronny potokowego w rzece Wiśle obejmuje czas od 1 września do 31 stycznia na odcinku od jej źródeł po ujście Sanu, na samej rzece San i jej dopływach, na rzece Odra do granicy z Czechami do ujścia rzeki Bystrzycy i na rzece Bystrzyca. W pozostałych wodach okres ochronny obejmuje daty od 1 września do 31 grudnia. Okres ochronny nie obejmuje dwóch pozostałych gatunków, czyli pstrąga tęczowego i pstrąga łososiowego.

Na co bierze pstrąg?

Zarówno pstrągi potokowe, jak i pstrągi tęczowe, czyli najliczniej występujące gatunki pstrągów w Polsce, biorą na ten sam rodzaj przynęty. Przede wszystkim należy podkreślić, że jest to ryba o dobrym wzroku, dlatego sprawdzają się przede wszystkim przynęty kolorowe, które przyciągają uwagę ryb.

Jakie przynęty sprawdzą się do połowy pstrągów?

  • woblery,
  • obrotówki i wahadłówki,
  • gumy.

Do połowu pstrągów można zastosować również inne przynęty np. kukurydzę wędkarską, jednakże zazwyczaj można na nie złapać niewielkie okazy, poniżej wymiary ochronnego.

1.8/5 - (253 votes)

Ostatnie wpisy