Jak złowić szczupaka?

Podziel się

Szczupak zaliczany jest do jednych z ulubionych ryb wędkarzy. Jest to ryba waleczna, bardzo szybka i niezwykle zwinna, dlatego stanowi nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonych osób, od lat zajmują się wędkarstwem. Złowienie szczupaka jest jednak prawdziwym powodem do dumy.

Cechy szczupaka

Jeśli zamierzamy łowić szczupaki, powinniśmy przede wszystkim wiedzieć, co wyróżnia tą rybę. Szczupak ma wyjątkowy, odbiegający od innych ryb wygląd, dlatego dość łatwo go odróżnić. Posiada on wydłużony korpus oraz spiczastą głowę. Silne płetwy z tyłu pozwalają mu na osiągnięcie naprawdę dużych prędkości, jednakże na niewielkich dystansach. Ubarwienie szczupaka, w kolorze zieleni wymieszanej ze złotem i czarnymi paskami zapewnia mu doskonały kamuflaż.

Szczupak to drapieżnik, który posiada oczy skierowane w górę oraz dużą żuchwę, co umożliwia mu atak na swoją ofiarę od dołu. Gdy ofiara, jaką jest mniejsza od niego ryba, dostanie się w do jego paszczy, nie ma szans na wydostanie się – szczupak posiada bowiem silne, nachylone w stronę przełyku zęby.

Najlepsze miejsce i moment połowu szczupaka

Połów szczupaka możliwy jest od maja do listopada, jednakże najlepszym momentem jest maj oraz październik. Szczupaka możemy złowić w wodach stojących – w stawach, a także w jeziorach czy w zalewach.

Połów szczupaka może zależeć od pogody – długi czas deszczowy to największa szansa, na złowienie tej ryby. Szczupaki żerują bowiem z chęcią podczas deszczowych dni.

Gdzie lubią przebywać szczupaki? Ich ulubione miejsce to różne kryjówki, takie jak trzcinowe zarośla, zatopione drzewa czy kamienne konstrukcje, a także różne nierówności dna. Ryba ta przebywa w jednym miejscu w oczekiwaniu na to, aż ofiara będzie przepływała nieopodal. W tym momencie szczupak atakuje robiąc skok w kierunku otwartej wody.

Najlepsza przynęta na szczupaka

Jaką przynętę najlepiej wybrać, aby złowić szczupaka? Warto wiedzieć, że równą skutecznością odznaczają się zarówno przynęty naturalne, jak i sztuczne. W przypadku naturalnej przynęty najlepszym rozwiązaniem będą żywe rybki np. niewielkie karacie lub płocie. Z przynęt sztucznych polecane są błystki obrotowe, woblery oraz przynęty gumowe. Wielkość przynęty sztucznej nie ma znaczenia, choć w przypadku szczupaków łatwiej łowi się na przynęty średnie i duże.

Dobra przynęta zwiększa szansę na złapanie szczupaka. W tym celu polecane jest przede wszystkim użycie woblera, który używany jest najczęściej w przypadku metody spinningowej. Wobler jest przynętą sztuczną, która ma kształt małej, żywej rybki. Jest to przynęta bardzo ruchliwa, która idealnie przypomina ofiary szczupaka – przestraszone i podejmujące próbę ucieczki. Woblery są również bardzo wytrzymałe.

To od wędkarza zależy, czy zdecyduje się na woblery, czy jako przynętę wybierze inne rozwiązania. Spora grupa osób poleca przynęty obrotowe, zwane obrotówką lub wirówką. To kolorowa blaszka obracająca się wokół własnej osi i również przypominająca ofiary szczupaków. Zachęca ona drapieżnika do ataku. Tego rodzaju przynęta może być używania zarówno tuż pod powierzchnią tafli wody, jak i w głębi jeziora czy stawu – ważne, aby nie dotykała dna. Zastosować można również tzw. wahadłówki, czyli blaszki dostępne w różnych kolorach, a także przynęty gumowe, które mogą mieć różne zabarwienie oraz kształty. Warto pamiętać, aby kolor dobierać odpowiednio do głębokości i przejrzystości wody.

Metody łowienia szczupaka

Na złowienie szczupaka istnieją dwa skuteczne sposoby. Pierwszą z nich jest metoda spławikowa, zaś druga to spinning na sztuczne przynęty. Niezależnie od tego, na który sposób połowu się zdecydujemy, należy uzbroić się w cierpliwość. Czasem, gdy szczupak jest głodny od razu zabiera się do ataku, dzięki czemu wędkarze mogą szybko poszczycić się sukcesem, zaś niekiedy można spędzić naprawdę długie godziny na czekanie, aż szczupak złapie przynętę. Szczupaki to bowiem ryby, które owszem są drapieżnikami, jednakże atakują dopiero wtedy, gdy są naprawdę głodne. Metoda spinningowa, polegająca na zarzucaniu wędki i poszukiwaniu głodnego szczupaka w różnych miejscach łowiska, wydaje się zatem lepszym rozwiązaniem.

2.4/5 - (27 votes)

Ostatnie wpisy