Listopad ze względu na niesprzyjającą aurę pogodową, coraz chłodniejsze dni, ulewne deszcze oraz silne wiatry nie jest momentem, który zachęca do wędkowania. Co więcej listopad jest okresem, w którym maleje aktywność ryb – stają się one mniej chętne do łapania przynęty. Z tych przyczyn nad jeziorami i innymi zbiornikami wodnymi ilość wędkarzy znacząco spada. Nie oznacza to jednak, że w listopadzie nie ma szans na złapanie ryby – najwytrwalsi miłośnicy wędkarstwa doskonale wiedzą, gdzie szukać ryb i na połów jakich gatunków oraz jakimi metodami można liczyć w tym niesprzyjającym okresie.
Jakie ryby biorą w listopadzie?
Choć listopadowe dni z niezbyt zachęcającą aurą pogodową nie sprzyjają wędkarstwu, w tym czasie możliwe są do złowienia ryby niektórych gatunków. Próbę połowu metodą spławikową lub gruntową warto podjąć szczególnie w cieplejsze dni oraz w określonych zbiorkach wodnych.
W listopadzie w zamkniętych zbiornikach wodnych – stawach czy jeziorach, a także na terenie starorzeczy złowić można płocie, okonie, leszcze oraz ukleje. Z kolei w rzekach spotkać można nadal płocie, klenie, jazie i certy, a nawet lipienie. Możliwe jest również złowienie dość rzadkiej ryby, jaką jest miętus. W celu jej połowu należy wybrać się najlepiej wieczorową porą nad głębokie, zimne jeziora z dobrze natlenioną wodą lub szukać jej w ujściach dopływów do rzek i jezior. W listopadzie można również złowić szczupaka oraz sandacza. Istnieją również niewielkie szanse na połów karpia, jednak jego aktywność wraz ze znacznym spadkiem temperatury znacząco spada. W okresie listopada można również złowić na morzu dorodne dorsze, zaś w obszarze rzeki Wisły od zapory we Włocławku do jej ujścia można złowić troć wędrowną (w pozostałych łowiskach podlega ona okresowi ochronnemu).
Okresy ochronne w listopadzie
Listopad to miesiąc, w którym obowiązują okresy ochronne niektórych ryb. W tym czasie zakazane jest łowienie:
- pstrąga potokowego
- siei,
- certy,
- suma (z wyjątkiem rzeki Odry od ujścia rzeki Warty do granicy z wodami morskimi),
- troci wędrownej (z wyjątkiem rzeki Wisły od zapory we Włocławku do jej ujścia),
- łososia (z wyjątkiem rzeki Wisły od zapory we Włocławku do jej ujścia).
Przeczytaj więcej na temat okresów ochronnych ryb w Polsce.
Sprawdzone sposoby na połów ryb w listopadzie
Nie chcesz odkładać wędki na czas jesieni? Nie jest to konieczne. W listopadzie możesz również skutecznie złowić niektóre gatunki ryb – ważne jest jednak odpowiednie podejście, znalezienie miejsca na połów i wybór właściwej metody.
Sposób na miętusa w listopadzie
Niezwykle ciekawą, a zarazem bardzo tajemniczą rybą, na której połów można wybrać się w listopadzie, jest miętus. Ryby tej należy szukać w głębokich jeziorach z zimną i dobrze natlenioną wodą, a także przy ujściach dopływów rzek i jezior. Możliwy jest także jej połów we wgłębieniach, rynnach, podmytych brzegach.
W celu połowu miętusa warto zastosować zestawy gruntowe z solidnymi feederami. Miętusy biorą stosunkowo delikatnie, zaś przynętę połykają w całości. W roli przynęty idealnie sprawdzi się pęczek przeciętych na pół rosówek lub duże dendrobeny. Można go również spróbować łowić na martwe rybki lub filety bądź na wnętrzności ryb.
Sposób na okonia w listopadzie
Gdzie szukać listopadowego okonia? Jego połów możliwy jest przede wszystkim w starorzeczach. Najlepszymi przynętami będą ripery, twistery, obrotówki, woblery i efektywne cykady. Przeczytaj więcej na temat połowu okonia: Jak złowić okonia?
Sposób na listopadowego szczupaka
Listopad jest miesiącem, w którym intensywnie żerują szczupaki, jednak ich preferencje żywieniowe ulegają w tym okresie zmianie. Przestaje interesować je drobnica ze względu na oszczędność energetyczną, dlatego warto zastosować większe przynęty, takie jak duże gumy np. rippery o wolniejszej akcji. Zmianie ulega również miejsce bytowania szczupaków w jeziorach oraz rzekach. Przenoszą się w płytsze tereny jezior, gdzie na głębokości około 1 metra najczęściej można spotkać niewielkie płocie i okonie, czyli listopadowy pokarm szczupaków. W rzekach zaś szczupaki wędrują w głębsze rynny o wolniejszym nurcie oraz w obszary starorzeczy.