Nęcenie ryb to skuteczny sposób na przyciągnięcie ich do łowiska, który zastosować można również w metodzie wędkarskiej, jaką jest wędkarstwo podlodowe. W tym przypadku konieczne jest jednak zastosowanie specyficznej zanęty, co wynika ze szczególnych warunków, jakie niesie ze sobą połów ryb pod lodem. Sprawdź, w jaki sposób przygotować skuteczną zanętę podlodową!
Zanęty podlodowe – jakie wybrać?
Wędkarstwo podlodowe wymaga odpowiedniego przygotowania – sprzętu wędkarskiego, akcesoriów, przynęty (przeczytaj również: Przynęty – wędkarstwo podlodowe). Choć warunki połowu ryb pod lodem są dość szczególne i nietypowe, możliwe jest również zastosowanie zanęty. Wybór zanęty podlodowej powinien być podyktowany kilkoma istotnymi aspektami i zależeć od głębokości łowiska, wielkości ryby oraz wybranej metody łowienia.
Jako zanętę podlodową można wybrać dwa jej rodzaje: nęcenie czystą zanętą oraz nęcenie gliną bądź ziemią. Decyzja o rodzaju zastosowanego sposobu nęcenia powinna uwzględniać różne czynniki, które omawiamy poniżej.
Łowienie podlodowe a nęcenie ryb czystą zanętą
Dostępne na rynku wędkarskim gotowe mieszanki stanowiące zanęty podlodowe charakteryzuje różnorodność smaków i aromatów. Niektóre z nich posiadają słodki, zaś inne słony smak i aromat. W przypadku wyboru metody, jaką jest wędkarstwo podlodowe sprawdzi się szczególnie drugi rodzaj produktów. Ważna jest także frakcja – nęcenie ryb pod lodem będzie skuteczniejsze, gdy zdecydujemy się na zanętę o bardzo drobnej frakcji.
Niezależnie od wyboru mieszanki stanowiącej zanętę istotnym elementem jej przygotowania jest namaczanie zanęty. Odpowiednie namoczenie pozwoli na jej pracę przy samym dnie na niewielkiej przestrzeni, co przyciąga większe egzemplarze ryb, w tym szczególności leszczy. Zbyt słabo namoczona przynęta spowoduje, że będzie się ona unosić nad dnem i mocniej pracować, zapewniając zainteresowanie ryb drobniejszych, głównie krąpi i płoci. Część wędkarzy łowiących pod powierzchnią lodu wrzuca również bezpośrednio do przerębla suchą przynętę. Jest to sposób na zwabienie ryb w wyższe partie wody i ich szybsze odławianie.
O czym jeszcze należy pamiętać w przypadku nęcenia w wędkarstwie podlodowym? Nie jest wskazane stosowanie czystej zanęty w dużych ilościach. W okresie zimowym metabolizm ryb jest bowiem znacznie powolniejszy niż w czasie letnich połowów.
Wędkarstwo podlodowe a nęcenie ziemią bądź gliną
Drugim sposobem na nęcenie ryb metodą podlodową jest zastosowanie mieszanki ziemi oraz gliny. Jest to zanęta podlodowa, która cieszy się coraz większą popularnością, a jej zastosowanie jest niemal nieograniczone. Gliny oraz ziemie wędkarskie stanowią doskonały nośnik zapachów, w tym szczególnie różnego rodzaju robaków. Najbardziej polecane jest zastosowanie do zanęty jokersa oraz drobnej ochotki, które są naturalnym pokarmem wielu ryb. Jest to wysokobiałkowy posiłek umieszczony w odpowiednim nośniku.
Dodatnie jokersa bądź ochotki do gliny lub ziemi wędkarskiej przyczynia się do wzbudzenia zainteresowania niezbyt aktywnych w czasie zimowym ryb. Nie oprze się im żaden gatunek ryby, zaś najmocniej przyciągną one duże okonie oraz leszcze.
Zanęty podlodowe – jak je stosować?
Zanętę podlodową stosuje się w przypadku połowu ryb w przeręblu wykonanym w lodzie na jeziorze lub innym zbiorku wodnym. Jakie są najlepsze sposoby na nęcenie ryb w takim przypadku?
Przede wszystkim przed zastosowaniem zanętę warto przetrzeć przez drobne sito, co przyczynia się do jej napowietrzenie, namoczenie i przyciągającą ryby pracę pod wodą. Zanętę podlodową dobrze jest także połączyć z gliną wędkarską, szczególnie w przypadku połowów na głębszym łowisku, co powoduje jej szybsze dotarcie w całości do dna i zubożenie mieszanki, a tym samym większe zainteresowanie przynętą. Zanęta powoduje również utrzymanie ryb w łowisku – doświadczeni wędkarze wiedzą, że kluczowe dla osiągnięcia tego celu jest jednak regularne donęcanie, które polega na podawaniu bezpośrednio do przerębla w lodzie sklejonego jokersa bądź pojedynczych larw ochotki.