Zima to okres, który wielu wędkarzy uważa za niezbyt atrakcyjny do łowienia ryb. Jednakże wędkarstwo można uprawiać nawet i w mniej sprzyjających warunkach, gdy temperatura powietrza spada znacząco poniżej 0 stopni Celsjusza. Należy jedynie wiedzieć, w jakich miejscach szukać ryb, jak zmienia się ich zachowanie oraz poznać kalendarz brań na ten czas. Zatem jakie ryby biorą w grudniu, styczniu, lutym i marcu?
Jak zmienia się aktywność ryb zimą?
Ryby to zwierzęta zmiennocieplne, co oznacza, że im niższa jest temperatura wody, tym mniej ciepła otrzymuje ryba. Ważne jest także natlenienie wody – im zimniejsza, tym więcej tlenu, o ile jego dopływ nie będzie ograniczać tafla lodowa. Z kolei im mniejszy dostęp tlenu oraz mniej ciepła, tym powolniejsze stają się procesy życiowe ryb. Posiadając tą wiedzę można wnioskować, że w czasie zimowym ryby kierują się w miejsca dobrze natlenione, a jednocześnie takie, gdzie nie muszą wykorzystywać zbyt wiele swojej energii, a także będą miały szansę na znalezienie odpowiedniej ilości pokarmu.
W okresie zimowym zmniejsza się aktywność ryb, które stają się ospałe. Nie gonią szybko za przynętą i tylko w wyjątkowych sytuacjach podpływają go górnych warstw lodu. Najczęściej żerują blisko dna. Na połów ryb ma także wpływ ich spowolniony metabolizm, co przekłada się w szczególności na przygotowanie odpowiedniej zanęty.
Jakie miejsce wybrać na połów ryb zimą?
Zimą ryby preferują wody stojące, z tego powodu łatwiej znaleźć je w zbiornikach wodnych takich jak jeziora. W przypadku, gdy jezioro ma głębokość około 5-7 metrów, to temperatura wody jest wyrównana, a przy dnie dochodzi nawet do 4 stopni Celsjusza, co stanowi sprzyjające warunki dla ryb. Wystarczająca jest także ilość tlenu oraz dostępność pokarmu zwierzęcego. W jeziorach, w przydennych obszarach złowić można spore okazy ryb takich jak szczupak, okoń, płoć, leszcz.
W poszukiwaniu ryb w rzekach w okresie zimowym również najlepiej kierować się w stronę wód stojących. Ryby znaleźć można w okolicach zbiornika zaporowego lub starorzecza. W starorzeczach można liczyć na połów ryb takich jak klenie, bolenie, jazie i jelce, płocie, krąpie, okonie i leszcze.
Na dużej rzece miejscem na połów ryb będzie klatka między ostrogami, gdzie woda jest spokojna i niemal stojąca. Ryby można również spotkać na łagodnych rynnach na zakolach, a także miejscach, gdzie występują kamienne opaski oraz przeszkody w postaci np. powalonych drzew. W mniejszych i średnich rzekach, gdzie ryby nie mają możliwości ucieczki, pozostają one w korycie rzeki, gromadząc się zazwyczaj w rynnach rzecznych na zakolach, miejscach z prądem wstecznym lub w okolicach przeszkód np. korzeni lub przewróconych drzew. Doświadczeni wędkarze rekomendują poszukiwanie ryb w rzekach zimą w miejscach głębszych, wolniej płynących, o mulistym dnie.
Wielu wędkarzy na połów ryb zimą wybiera ujścia mniejszych rzek lub kanałów, które przypominają ministarorzecze. Występują w nim ryby takie jak krąpie, sapy, płocie i okonie.
Łowienie ryb zimą – niezbędne akcesoria
Łowienie ryb zimą wymaga odpowiedniego przygotowania pod kątem sprzętu oraz stosowanej przynęty lub zanęty. W okresie zimowym nie należy stosować dużej ilości zanęty, ponieważ ryby mają spowolniony metabolizm i znacznie mniej intensywnie żerują. Do zanęty warto dodać ziemię torfową lub glinę. Z kolei za przynętę podlodową w okresie zimowym zastosować można mormyszkę bądź błystki podlodowe. Więcej na temat sprzętu niezbędnego do połowu zimą dowiesz się z artykułu: Wędkarstwo podlodowe – niezbędne akcesoria.
Jakie ryby biorą w grudniu?
Połów ryb w grudniu często nie wiąże się z koniecznością postawienia na wędkarstwo podlodowe, ponieważ grudzień obecnie zazwyczaj bardziej przypomina listopad niż zimową aurę. O tej porze roku ryby bardzo można łowić metodą spławikową bądź metodą gruntową. Jeśli temperatura spada poniżej zera, a akwen wodny pokrywa lód, można spróbować połowu ryb spod lodu. Tą metodą w grudniu złowić można szczupaki, okonie, płocie, leszcze czy krąpie.
W grudniu brania nie są zbyt dobre, ponieważ ryby w tym czasie są zazwyczaj dość ospałe. W tym okresie wędkarze mogą liczyć na połów żerującego w stadach leszcza, którego można złowić w czasie jednej z wypraw ryb tego gatunku. Wśród innych gatunków ryb, które złowić można w grudniu znajdują się płocie, klenie, karasie oraz krąpie. Grudzień to także czas, w którym możliwy jest połów gatunków ryb takich jak okonie, szczupaki, sandacze. Są drapieżniki polujące w tym czasie na pożywienie i podążające za przynętą. Z kolei w rzekach można spotkać płocie, klenie, jazie, leszcze, lipienie, okonie i miętusy.
Jakie ryby biorą w styczniu?
Styczeń to czas mocnego ochłodzenia, dlatego często jedynym dostępnym rodzajem połowu ryb jest wędkarstwo podlodowe. Jakie ryby łowić można w styczniu? W zamarzniętych akwenach wodnych złowić można gatunki ryb takie jak okonie, płocie, krąpie, leszcze. Częstą zdobyczą w styczniu jest także kleń, czyli gatunek ryby o równomiernym okresie żerowania przez cały rok, niezależnie od temperatury. Z kolei w rzekach najlepiej biorą płocie, jazie, wzdręgi, leszcze, okonie i pstrągi.
Jakie ryby biorą w lutym?
Luty to czas, w którym najłatwiej złowić gatunek ryby, jaką jest płoć. Jej aktywność sukcesywnie wzrasta w wraz ze zbliżającą się wiosną. Na dużych głębokościach ożywiają się również karpie, które przez cały okres zimowy dość trudno złowić. Luty to także czas na połów w rzekach ryb takich jak pstrągi, trocie, certy, jazie czy klenie. Koniecznie należy zapoznać się jednak z tym, jakie okresy ochronne ryb w tym czasie.
Jakie ryby biorą w marcu?
Marzec bywa bardzo różnorodny pod kątem pogody. Różna może być temperatura w tym okresie, dlatego możliwe jest zarówno łowienie ryb spod lodu, jak i połów tradycyjnymi metodami. Ocieplenie pozwala na zwiększenie żerowania ryb. W tym czasie aktywnie biorą już płocie. W obrębie rzek oraz zbiorników zaporowych można liczyć na złowienie leszczy, kleni, uklei pospolitej, wzdręgi oraz jazia. W marcu rośnie także prawdopodobieństwo złowienia karpia.
Okresy ochronne ryb zimą
Należy również pamiętać, że w czasie zimy niektóre gatunki ryb są objęte okresem ochronnym. Przed udaniem się na połów warto dowiedzieć się, które ryby i w jakim obszarze obejmuje okres ochronny.