Jak złowić klenia?

Podziel się

Niewielkich rozmiarów ryba, jaką jest kleń ro gatunek, na której połów wybiera się wielu wędkarzy. Dowiedz się, jak wygląda i jak złowić klenia oraz sprawdź, jakie przynęty i zanęty są przydatne w łowieniu kleni!

Jak wygląda kleń?

Kleń jest stosunkowo niewielką rybą. Duże klenie osiągają długość do maksymalnie 60 cm, jednak większość okazów jest znacznie mniejsza. Rekordowa waga złowionego klenia to 3,7 kg. Kleń charakteryzuje się długim ciałem, okrągłym w przekroju. Jego łuski są duże i srebrzyste, ciemniejsze na grzbiecie oraz bardzo jasne na brzuchu. Dla tego gatunku ryb charakterystyczna jest barwa płetw – grzbietowa oraz ogonowa są zielonkawe bądź szarozielone, zaś brzuszne i odbytowa mają kolor pomarańczowy lub czerwony.

Kleń a jaź – jak je odróżnić?

Wielu wędkarzy, szczególnie początkujących, ma trudność z odróżnieniem klenia od innego gatunku ryby – jazia. Choć w teorii różnica polega na ich ubarwieniu, to w rzeczywistości często przysparza to sporo problemów. Z tego powodu najłatwiej rozróżnić je po kształcie płetwy odbytowej, która u klenia jest wypukła, zaś u jazia – wklęsła. Klenie posiadają także obły kształt ciała, zaś jazie są spłaszczone po bokach, z większym garbem. Oba gatunki osiągają do 60 cm długości, jednak jazie są nawet dwukrotnie cięższe.

Gdzie występują klenie?

Kleń jest rybą, która z łatwością potrafi dopasować się do różnorodnych warunków, dlatego spotkać ją można niemal wszędzie. Na połów klenia można wybrać się zarówno nad wody stojące, takie jak stawy, jeziora czy zbiorniki zaporowe, lecz także nad mniejsze lub średnie rzeki. Ryby te lubią wody płynące dość wartkim nurtem, a przy tym stosunkowo chłodne i w takich miejscach najłatwiej upolować większe klenie. Można je także spotkać w obszarach starorzeczy.

Kiedy najłatwiej złowić klenia? Tego gatunku ryby żerują przez cały rok, jednak łowienie kleni jest najłatwiejsze latem. Z natury płochliwe ryby w okresie letnim zbierają owady z powierzchni tafli wody, wyraźnie zaznaczając swoją obecność. W czasie jesieni połów klenia jest nieco trudniejszy, ponieważ owadów pozostaje niewiele. Klenia trzeba w tym czasie odszukać i zachęcić do brania, jednakże z dużą dozą prawdopodobieństwa zakładać można, że pojawi się w podobnych miejscach, co latem. W okresie ochłodzenia i obniżenia temperatury wody klenie przenoszą się do miejsc z nieco spokojniejszą wodą np. głębokich dołów w rzekach.

Jak złowić klenia – przynęty

W celu połowu klenia skorzystać można z różnego rodzaju przynęt. Przede wszystkim warto jednak wiedzieć, że ryby te najchętniej biorą na tego rodzaju przynęty, który w danym okresie występują naturalnie. Idealnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju owady i larwy, a także rosówki, czerwone robaki, białe robaki. Duży kleń staje się z kolei rybą drapieżną, choć równocześnie bardzo ostrożną. Możliwe jest jednak złowienie go na sztuczne przynęty – woblery, twistery, niewielkie błystki obrotowe.

W zależności od pory roku klenie będą różnie reagowały na to, jak pracuje, jaki ma kolor oraz wielkość dana przynęta. W przypadku wody brunatnej lepiej wybrać przynętę w kolorze oliwkowym, srebrnym z żółtym wabikiem, zaś przy czystej wodzie postawić na naturalny mocno błyszczący nikiel.

Możliwe jest również zastosowanie zanęty, która przyciągnie ryby do łowiska i zwiększy ilość brań. W pierwszej kolejności na klenie warto zastosować zanęty jaziowe. Nieco słabiej zadziałają zanęty karpiowe.

Metody łowienia kleni

Klenie to ryby dość płochliwe, które wraz z wiekiem nabywają coraz większej ostrożności. Jeśli zatem zamierzamy złowić większe okazy, konieczne jest zastosowanie bardzo delikatnego zestawu. Istnieje kilka metod połowu kleni. Są to:

  • Łowienie klenia na spławik – spławik powinien być maksymalnie precyzyjny i delikatny.
  • Łowienie kleni z gruntu – to bardzo skuteczny sposób na połów klenia, jednak należy pamiętać o zastosowaniu przypon, aby nie płoszyć ryby.
  • Łowienie kleni na spinning – pozwala na aktywne szukanie ryby i umożliwia jej połów nawet w okresie spadku aktywności ryby. Najlepszą przynętą będą woblery, ciężar wyrzutu powinien wynosić około 10-12 gramów, a polecana w tym przypadku żyłka to tylko 0,16.
  • Łowienie klenia na muchę – klenie lubią wartkie, dobrze natlenione wody, więc wędkarstwo muchowe sprawdza się w ich przypadku bardzo dobrze.

Kiedy bierze kleń?

Kleń jest rybą, której aktywność tej ryby bywa zróżnicowana w zależności od łowiska. W niewielkich, nagrzewających się stawach i starorzeczach połów klenia jest najłatwiejszy wiosną i jesienią, zaś z zbiornikach zaporowych przez cały rok poza zimą. Latem jednak ten gatunek ryby żyjący w stojących wodach żeruje nieco mniej intensywnie i znacznie głębiej. Z kolei w górskich rzekach klenia złowić można od wczesnej wiosny do późnej jesieni, za wyjątkiem bardzo ciepłych letnich popołudni.

Okres ochronny klenia

Dla klenia nie został wyznaczony okres ochronny. Obowiązuje jednak jego wymiar ochronny, który wynosi 25 cm. Tego rodzaju ustalona długość ochronna sprawia, że złowienie odpowiednich wymiarów klenia może być naprawdę sporym wyzwaniem.

4.8/5 - (191 votes)

Ostatnie wpisy