Choć mogłoby się wydawać, że wraz z nastaniem zimy kończy się sezon na łowienie ryb, to dobrym sposobem na połów w tym okresie jest wędkarstwo podlodowe. Daje ono możliwość połowu poprzez wykuty w lodzie na zbiorniku wodnym przerębel. Warto jednak wiedzieć, że do tej metody łowienia konieczne jest wyposażenie w odpowiedni sprzęt wędkarski, w tym przede wszystkim w wędki podlodowe. W jaki sposób wybrać wędkę do łowienia ryb w lodzie? Postaramy się podpowiedzieć!
Jak wybrać wędkę podlodową?
Wędkarstwo podlodowe polegające na połowie ryb z przerębla wykutego w lodzie ze względu na specyficzne warunki łowienia wymaga doboru odpowiedniego sprzętu. Bardzo ważne znaczenie ma wędka podlodowa, która różni się od wędek stosowanych w tradycyjnym wędkarstwie. Jest ona znacznie krótsza, a jednocześnie bardziej trwała i odporna na trudne warunki użytkowania. Najlepiej, aby była wykonana z wysokiej jakości włókna szklanego, które zapewnia jej niższą wagę, a jednocześnie wyższą odporność na niskie temperatury oraz wysoką wytrzymałość.
Oprócz materiału, z którego ma być wykonana wędka podlodowa istotna jest także jej rękojeść, która wpływa w dużym stopniu na komfort jej użytkowania przez wędkarza. Powinna ona zapewniać stabilny i pewny chwyt, dlatego warto wybrać taki model, który posiada antypoślizgową powierzchnię, dzięki czemu nie będzie przesuwała się w dłoni, a wędkowanie będzie wygodne i skuteczne. Rękojeść należy dobrać przede wszystkim do indywidualnych preferencji wędkarza, uwzględniając rozmiar jego dłoni.
Jaka wędka na lód – na co zwrócić uwagę wybierając wędkę podlodową?
Sprzęt w wędkarstwie podlodowym ma bardzo duże znaczenie. Przede wszystkim ważna jest wędka podlodowa, która powinna wyróżniać się krótką konstrukcją, niską wagą i wysoką wytrzymałością. Znaczenie ma także uniwersalność wędki, dzięki czemu możliwe jest łowienie na przynęty takie jak mormyszki, spławiki i błystki podlodowe.
Wędka podlodowa powinna zostać wykonana z materiałów o wysokich parametrach wytrzymałościowych. Idealnie sprawdzają się wędki podlodowe z włókna szklanego, które zachowuje swoje parametry nawet w przypadku bardzo niskich temperatur zewnętrznych. Dobrej jakości sprzęt będzie charakteryzował się długą żywotnością i będzie służyć więcej niż jeden sezon.
Rękojeść w wędce podlodowej
Wędka do łowienia podlodowego powinna również posiadać odpowiednią, wyprofilowaną rękojeść, co zapewni użytkownikom wygodę korzystania ze sprzętu. Powierzchnia powinna być antypoślizgowa, dzięki czemu nie będzie ślizgać się w ręce, gwarantując stabilny chwyt nawet w trudnych warunkach. Jej rozmiar dopasować należy do wielkości i budowy dłoni, dzięki czemu zagwarantuje wygodę podczas korzystania, co może wpłynąć na skuteczność połowów.
Konstrukcja wędki podlodowej
Długość wędki podlodowej może być różna w zależności od indywidualnych potrzeb. Optymalna długość wędki podlodowej to 0,7-0,9 m. Konstrukcja wędek podlodowych nie powinna być skomplikowana, ponieważ są one zazwyczaj montowane w bardzo niskich temperaturach zewnętrznych. Powinna ona zatem umożliwiać szybki, sprawny i intuicyjny montaż. Wielu wędkarzy podlodowych poleca do połowu ryb bałałajkę, a jedynie do łowienia dużych ryb na dużych głębokościach wędkę podlodową z kołowrotkiem.