Mormyszka – czym jest i kiedy ją stosować?

Podziel się

Wędkarstwo podlodowe to rodzaj połowu ryb, który wymaga specjalnego przygotowania, w tym przede wszystkim wyposażenia w odpowiedni sprzęt. Niezbędne jest również zastosowanie właściwych przynęt. Jako przynęty podlodowe najczęściej wybierane są mormyszki, które pomimo prostej budowy znane są ze swojej niezawodności i łowności. Z naszego artykułu dowiesz się, czym jest mormyszka i w jaki sposób można ją stosować w wędkarstwie podlodowym.

Mormyszka – co to za rodzaj przynęty?

Choć mogłoby się wydawać, że sezon wędkarski kończy się wraz z nastaniem zimy, to połów w tym okresie jest nadal możliwy. Wielu miłośników łowienia ryb decyduje się uprawiać tzw. wędkarstwo podlodowe, które wymaga jednak wyposażenia w dostępny na rynku wędkarskim specjalistyczny sprzęt, w tym również w odpowiednie przynęty podlodowe.

Wśród możliwych sposobów połowu ryb pod lodem jest łowienie na mormyszkę. Mormyszka jest przynętą sztuczną holowaną w przeręblu w pionie prostopadle do dna. Wykonana jest ona z dość ciężkich materiałów, takich jak np. wolfram czy cyna, dzięki czemu z łatwością opada na dno, pomimo niewielkich rozmiarów. Posiada wbudowany haczyk oraz specjalne mocowanie do nawleczenia żyłki. Jest to idealna przynęta podlodowa na ryby karpiowate, lecz sprawdzi się także w przypadku innych drapieżników. Zainteresowana ryba połyka całą przynętę, co daje sygnał do rozpoczęcia holowania.

Mormyszka wprawiana jest w ruch pionowy, co skutecznie przyciąga ryby, które znacznie lepiej zauważają tego rodzaju manewry. Na rynku wędkarskim dostępne są różne rodzaje tego produktu. Znaleźć można m.in. wolframowe mormyszki, srebrne mormyszki, mormyszki wykonane z cyny. Różne są również ich rozmiary oraz kolory. Wybierając przynętę należy zwrócić uwagę na jej budowę oraz kolorystykę, którą należy dobrać do konkretnego gatunku ryby poławianej w danym łowisku.

Idealna mormyszka na okonia powinna posiadać srebrną kolorystykę, co umożliwia odbijanie światła, skutecznie przyciągające ten gatunek ryby. Mormyszka na płocia powinna posiadać niewielki rozmiar, kształt kropli, a jej barwą powinno być złoto bądź miedź. Na leszcza najlepiej wybrać złotą oraz zapewniającą dobre dociążenie mormyszkę, która nie będzie odrywać się od dna. Dzięki temu pozwala na manipulowanie przynętą w miejscu, gdzie żeruje ten gatunek.

Wiązanie mormyszki

Wiązanie mormyszki nie jest łatwym zadaniem. Nauczyć się go można po zapoznaniu ze szczegółowymi instrukcjami, które znaleźć można np. w internecie w formie lekcji wideo. Pomocny może być również instruktarz ze strony doświadczonego wędkarza.

Aby zawiązać mormyczkę konieczne jest przytrzymanie jedną ręką mocowania mormyszki oraz haczyka. Z żyłki należy utworzyć pętelkę i przyłożyć ją równolegle do haczyka. Kolejnym krokiem jest naprzemienne przeplatanie i zahaczanie żyłki o główkę haczyka, po czym należy zacisnąć pętlę poprzez pociągnięcie za długą część żyłki. Nadmiar żyłki należy obciąć jak najbliżej węzła. Węzeł należy z kolei przesunąć w stronę obciążnika. Warto również pamiętać o tym, aby nie zaciskać mormyszki zbyt mocno. Po kilku zastosowaniach zaciśnie się sama.

Gdzie kupić mormyszki?

Decydując się na zakup mormyszki najlepiej postawić na jej nabycie przez Internet. Oferta sklepów internetowych jest dużo bardziej bogata – znaleźć w niej można różne dostępne rozmiary, kolory oraz materiały, z których wykonane są przynęty podlodowe.

Nasz internetowy sklep wędkarski posiada w swojej ofercie bardzo duży wybór przynęt podlodowych. Znajdują się w niej najwyższej jakości mormyszki przeznaczone na okonie, leszcze, płocie oraz inne gatunki ryb. Mogą mieć one kolor czarny, srebrny, złoty, a także barwę odblaskową oraz być wykonane z różnych materiałów. Poznaj naszą pełną ofertę – na pewno znajdziesz produkt, jakiego szukasz!

4.9/5 - (19 votes)

Ostatnie wpisy