Jaka jest najlepsza pogoda na ryby?

Podziel się

Na powodzenie połowu ryb wpływ mają różne czynniki, w tym również te związane z pogodą. W zależności od warunków pogodowych ryby mogą zachowywać się zupełnie inaczej, co przekładać się może na wyniki wyprawy wędkarskiej. Jakie warunki atmosferyczne oraz inne czynniki naturalne mają znaczenie dla wędkarzy? I jak pogoda wpływa na brania ryb?

Jaka temperatura wody zapewnia najlepsze brania ryb?

Temperatura to jeden z kluczowych czynników, który wpływa na sukces połowów. Jednak to nie temperatura powietrza ma tutaj największe znaczenie, lecz przede wszystkim temperatura wody. Ryby najłatwiej złowić w czasie optymalnej temperatury wody dla danego gatunku. W preferowanych przez ryby warunkach temperaturowych chętniej złapią przynętę niż w momencie, gdy spadku bądź zbyt silnego wzrostu temperatury wody.

Wędkowaniu z całą pewnością nie sprzyjają drastyczne różnice temperatur. Ryby nie lubią obniżenia temperatury wody poniżej zera stopni Celsjusza, ani gdy woda nagrzewa się powyżej trzydziestu stopni Celsjusza. Ryby są bowiem w większości zimnokrwiste, dlatego nie mogą kontrolować temperatury swoich ciał za pomocą wewnętrznych procesów. Skutkiem tego ich metabolizm uzależniony jest od warunków w otoczeniu, w tym od panującej temperatury w ich środowisku. Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura wody oznacza pogorszenie połowów.

Dla większości ryb, które spotkać można w polskich zbiornikach wodnych, optymalna temperatura wody znajduje się w przedziale 10-18 stopni Celsjusza, zaś część ryb z rodziny karpiowatych preferuje temperaturę w zakresie 20-24 stopnie Celsjusza.

Pogoda na ryby – poziom i przejrzystość wody

Oprócz temperatury wody znaczenie ma także jej poziom. Ryby zachowywać się będą w inny sposób w zależności od tego, czy poziom wody wzrasta czy spada. W przypadku spadku ryby najczęściej zaczynają się przemieszczać i gromadzić w głębszych strefach akwenów wodnych, szukając schronienia pod skałami czy korzeniami. Z kolei w sytuacji, gdy poziom wody wzrasta, ryby kierują się w płytsze obszary zbiorników wodnych, zazwyczaj porośniętych wysokimi trawami. Znacznie łatwiej znaleźć je bliżej wtedy bliżej brzegu.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na sukces połowów jest przejrzystość wody. Zdecydowana większość gatunków ryb żywi się pokarmem, który widzi, zatem jeśli woda staje się mętna i ogranicza widoczność, trudniejsze staje się dla nich zdobywanie pokarmu. Ryby zaczynają wtedy poszukiwać miejsc, w których woda jest bardziej przejrzysta. I to tam powinni kierować się wędkarze.

Pogoda dla wędkarzy – zachmurzenie, ciśnienie atmosferyczne

Aktywność ryb uzależniona jest również od ciśnienia atmosferycznego. Gwałtowne skoki ciśnienia, a także zbyt niskie bądź zbyt wysokie ciśnienie atmosferyczne przekładają się na to, że ryby stają się zdecydowanie mniej aktywne. Do parametrów, jakie wskazuje barometr warto dobrać metodę połowu. W przypadku ciśnienia atmosferycznego w normie można wykorzystać techniki szybkiego połowu, jeśli jednak zauważymy znaczne zmiany ciśnienia lub będzie ono bardzo wysokie lub skrajnie niskie, dobrze jest zastosować spokojniejsze techniki wędkarskie.

Deszcz, burza, wiatr – w jaki sposób wpływają na branie ryb?

Na brania ryb wpływają także uwarunkowania związane z deszczem i burzą. Niewielki, lekki deszcz i mżawka to moment, gdy ryby stają się bardziej aktywne i chętne do brania przynęty, bowiem bardzo często latające owady wpadają wtedy do wody. Duży deszcz utrudnia jednak połów, bowiem rybom często trudniej jest dostrzec przynętę i są mniej chętne do brania. Ulewa i spowodowany nią silny prąd wodny powodują z kolei znaczny spadek aktywności ryb, które poruszają się znacznie wolniej. Dodatkowo woda staje się mętna, co ogranicza widoczność rybom. Nie należy również ryzykować wędkowaniem w czasie burzy, gdyż stanowi to zagrożenie dla bezpieczeństwa. Na połów warto jednak wybrać się po burzy, kiedy woda staje się przejrzysta, a tym samym połów znacznie łatwiejszy.

Czynnikiem, od którego zależy przebieg połowu, jest także wiatr. Jeśli kierunek wiatru jest zmienny lub siła wiatru bardzo duża, tym gorsze mogą okazać się połowy. Ryby preferują niewielkie podmuchy wiatru, które pomagają im zdobyć pokarm oraz schronić się wśród fal.

Nasłonecznienie a brania ryb

Ryby nie przepadają za mocnym nasłonecznieniem, a także odbijającym się od tafli wody słońcem, dlatego najlepszym momentem do ich połowu jest wybór pochmurnego dnia bądź porannej lub wieczorowej pory. Przy dużym zachmurzeniu ryby będą znacznie lepiej brały, jednak najlepiej, gdy chmury znajdują się wysoko. Im niżej kłębią się chmury, tym szansa na udany połów spada.

1.7/5 - (195 votes)

Ostatnie wpisy