Lin to ryba, na której złowienie liczy wielu wędkarzy. Jest to bowiem jeden z najpiękniejszych i najbardziej wyjątkowych gatunków, jakie pływają w polskich wodach. Czym charakteryzuje się lin? Gdzie go można znaleźć? I w jaki sposób można złowić lina? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!
Charakterystyka lina
Lin jest rybą dość charakterystyczną, którą przede wszystkim można rozpoznać po tym, że pokryta jest bardzo grubą warstwą śluzu. Sprawia to, że bardzo trudno jest utrzymać ją w dłoniach. Jednocześnie ułatwia to rybom tego gatunku powrót do wody i przetrwanie.
Lina można niemal w każdej wodzie stojącej lub wolno płynącej, o ile dno jest muliste bądź ilaste, najlepiej pokryte roślinnością. Lubi ciepłą wodę, jednakże wraz ze wzrostem temperatur spada również ich aktywność. Można je wtedy zaobserwować, gdy układają się na brzuchu na dnie akwenu. Ryba ta żywi się głównie bezkręgowcami, a niekiedy także częściami podwodnych roślin.
Gdzie łowić lina?
Lin jest rybą, którą można złowić w wielu łowiskach, w wodach wolno płynących oraz stojących. Spotkać je można w jeziorach oraz starorzeczach, które posiadają muliste lub ilaste dno, najlepiej pokryte różnorodną roślinnością. Na łowienie linów najlepiej wybrać dość płytkie miejsca, o głębokości do dwóch metrów, w miejscach porośniętych przez trzcinę, pałki wodne czy innego rodzaju rośliny wodne. Liny lubią również dobrze natlenioną wodę, dlatego można ich szukać w pobliżu ujść do zbiorników wodnych w postaci spływów wodnych, strug czy cieków.
Jak złowić lina?
Lin jest rybą bardzo płochliwą, dlatego kluczem do skutecznego łowienia linów jest ostrożność, cierpliwość, obserwacja wody, spokój i cisza. Niezwykle trudno byłoby złowić lina z łodzi, bowiem najmniejsze stuknięcie w deski mogłoby skutecznie odstraszyć ten gatunek ryby. Dużo lepszym sposobem na połów lina jest zastosowanie metody gruntowej lub metody spławikowej.
Jak rozpoznać, że w danym miejscu znajduje się lin? Otóż na powierzchni wody pojawiają się niewielkie bąbelki gazu błotnego. Usłyszeć można charakterystyczne „mlaskanie” dochodzące spomiędzy roślinności blisko brzegu – zachowanie ciszy podczas połowu pozwala usłyszeć ten gatunek ryby.
W przypadku połowu linów warto również pamiętać o zachowaniu jej wymiaru ochronnego, który wynosi 25 centymetrów. Nie jest on jednak objęty okresem ochronnym.
Kiedy złowić lina?
Kiedy najlepiej udać się na połów linów? Liny biorą od pierwszych, ciepłych dni maja aż do nastania chłodnych, jesiennych dni. Przerwę w braniu można zaobserwować w okresie tarła, czyli od czerwca do sierpnia, gdy aktywność w żerowaniu tych ryb znacząco spada.
Liny lubią ciepłą wodę, jednakże nie przepadają za światłem. W związku z tym najlepszą porą na łowienie linów będzie moment to świt lub wieczór w bardzo słoneczne dni lub w ciągu dnia, gdy niebo jest zachmurzone, a przejrzystość wody niska. Oczywiście zdarzają się wyjątki, ponieważ wędkarstwo to dziedzina, która bywa bardzo nieprzewidywalna.
Przynęta na lina
Liny to ryby dość wybredne pod względem doboru pokarmu, dlatego niełatwo je zachęcić do złapania przynęty. Lubią one jednak zjeść dobrze i treściwie, a przy tym niezbyt skomplikowanie. W ich przypadku sprawdzają się dość proste przynęty np. kawałek chleba, jednak na taką przynętę złapać można mniejsze ryby. Większe okazy skuszą się na przynęty takie jak czerwone robaki oraz kukurydza wędkarska, a także rosówki. Dobrym sposobem jest przygotowanie tzw. kanapek, składających się np. z czerwonych robaków i kukurydzy. Na liny można także zastosować pellet oraz kulki proteinowe.
Zanęta na lina
Lin to ryba, której nęcenie wymaga zastosowanie treściwej, kuszącej zanęty. Dobre efekty zapewnią mieszanki zawierające ziarna gotowanej kukurydzy, czerwone robaki, posiekane rosówki. Sprawdzi się także pellet oraz kulki proteinowe. Zanęty na lina są dość podobne do tych stosowanych dla karpi, karasi oraz ryb z rodziny karpiowatych, jednakże w sklepach wędkarskich można wybrać zanęty przeznaczone wyłącznie na lina.
Łowienie lina warto poprzedzić przygotowaniem łowiska nawet kilka dni wcześniej. W zależności od populacji ryby oraz od rodzaju łowiska, mieszankę zanetową warto podawać już 3-10 dni przed połowem. Przyciąga to ryby do łowiska i znacznie zwiększa szansę na skuteczność jej połowu.
Sprzęt do połowu linów
Do łowienia linów najlepiej sprawdza się metoda spławikowa, jak i metoda gruntowa. W każdej z nich warto wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Dobierając go warto pamiętać, że lin jest rybą bardzo płochliwą, zatem niezbędny jest możliwie najbardziej subtelny zestaw: jak najmniejszy haczyk (o rozmiarach 10-12) i najmniejsza żyłka (nie grubsza niż 0,22) w stosunku do masy ryby.