Spinning to jednak z najpopularniejszych metod wędkarskich w Polsce. Jest to metoda uniwersalna, stosunkowo łatwa i przyjemna, polecana zarówno dla początkujących wędkarzy, jak i doświadczonych. Dzięki niej możliwe jest łowienie okoni, szczupaków, sumów czy sandaczy. Dowiedz się, na czym polega wędkarstwo spinningowe, jaki sprzęt jest potrzebny i poznaj nasze porady, jak łowić na spinning!
Co to jest wędkarstwo spinningowe?
Łowienie za pomocą spinningu jest metodą wykorzystywaną do połowu ryb drapieżnych. Sprawdza się ona w przypadku łowienia okoni, szczupaków, sandaczy, sumów. Dzięki niej można złowić naprawdę spore okazy! Na czym polega spinning?
Metoda spinningowa wymaga od wędkarza sporej aktywności. Polega ona na ciągłym zarzucaniu i ściąganiu wędki, jednocześnie zapewniając nieprzerwaną i atrakcyjną dla drapieżników pracę przynęty. Przynęta imituje zachowanie niewielkich rybek, które przyciągają zainteresowanie ryb drapieżnych, zachęcając je do brania.
Wyróżnia się cztery odmiany wędkarstwa spinningowego:
- spinning ciężki
- spinning średni
- spinning lekki
- spinning ultralekki
Wędkarstwo spinningowe – jak zacząć?
Pierwszą zasadą, jaka dotyczy początkujących wędkarzy wybierających metodę spinningową, jest uzbrojenie się w cierpliwość. Spinning jest bowiem wyzwaniem i zdarzają się sytuacje, w których trudno o sukces połowu. Z każdej wyprawy wędkarskiej czerpie się jednak pewne doświadczenia, które pozwalają na naukę przez obserwację własnych błędów oraz dokonań.
W spinningu bardzo istotne znaczenie ma dobór przynęty do rodzaju łowiska oraz gatunku ryb, które zamierzamy łowić. Kluczowa jest także efektywna prezentacja przynęty – wędkarz przez cały czas musi dbać o jej aktywne prowadzenie. Powinna być ona zarzucana i prowadzona w sposób szybki, sprawny, dopasowany do preferencji łowionego gatunku ryb. W spinningu nie ma miejsca na bierne przyglądanie się przynęcie umieszczonej w wodzie ani jej leniwe prowadzenie. Niezbędne jest wykonywanie wielu różnorodnych i często kreatywnych czynności, które sprawią, że przynęta przyciągnie uwagę drapieżników i zachęci je do brania.
Gdzie udać się na połów ryb na spinning? Sprawdzi się niemal każdy naturalny akwen wodny. Można udać się nad jezioro, staw, rzekę, jednakże warto unikać rwących strumieni wodnych. Łowić na spinning można zarówno z brzegu, jak i z łódki. Druga opcja daje oczywiście większe możliwości, bowiem wypływając na jezioro można uzyskać dostęp do dużych ławic ryb.
Wędkarstwo spinningowe – wybór gatunku ryby
Wybór najlepszej pory na połów ryb metodą spinningową zależny jest od wielu czynników. Zazwyczaj najlepiej wybrać się na dane łowisko wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, ponieważ w tych porach ryby wykazują najwyższą aktywność żerową. Nie jest to jednak reguła – najlepiej na porę dnia dopasować do żerowania gatunku ryb, które zamierzamy łowić.
Wybór gatunku ryby, na których połów się wybieramy, jest bardzo ważny, ponieważ pozwala odpowiednio dopasować rodzaj, kolor, wielkość, a także imitować ruch przynęty. Wiedząc, na jakie ryby zamierzamy zapolować, masz także możliwość odpowiedniego doboru sprzętu wędkarskiego.
Wybór gatunku ryby powinien być podyktowany nie tylko indywidualnymi preferencjami, lecz również populacją ryb w danym łowisku. Jeśli dane łowisko obfituje w szczupaki, nie warto koncentrować się na innych rybach, na siłę próbując szukać znacznie mniej licznych okoni, sandaczy czy boleni.
Od jakich ryb najlepiej zacząć przygodę ze spinningiem? Warto zacząć od łowienia szczupaków i okoni. Są to dość powszechnie występujące ryby, które stosunkowo łatwo złapać na spinning, a ich wielkość nie sprawia problemu z holem i wyciąganiem z wody.
Sprzęt do wędkarstwa spinningowego
Zaczynając przygodę z wędkarstwem spinningowym powinniśmy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Kluczowe znaczenie ma wędzisko. Wędka spinningowa powinna być raczej krótka. Całkowicie wystarczające będzie wędzisko o długości 1,5 m. Długość wędki nie powinna przekraczać 3 m.
Wybierając się na połów ryb metodą spinningową warto także wyposażyć się w kołowrotek wędkarski o odpowiedniej wadze i sprawnie działającym hamulcu. Ma on bardzo ważne znaczenie, ponieważ jest w nieustannym ruchu. Mechanizm powinien zatem być wykonany z solidnych materiałów i działać bez zarzutu, w płynny sposób.
Niezbędna jest również wytrzymała żyłka lub plecionka. Zwolenników żyłki, jak i plecionki jest wielu, dlatego warto dobrać je do naszych preferencji. Plecionka jest nieco mniej rozciągliwa i bardziej wytrzymała, jednakże może odstraszać wiele ryb drapieżnych. Z kolei żyłka do spinningu powinna być możliwie najbardziej wytrzymała – warto, szczególnie na początku przygody ze spinningiem, postawić na tą najgrubszą.
Oprócz wędki, kołowrotka i żyłki warto także wyposażyć się w sprzęt wędkarski taki jak echosondy wędkarskie (pozwalają zlokalizować duże ilości ryb w akwenie wodnym), siatki i podbieraki (ułatwiają wyciąganie ryby z wody), a także wygodne krzesła wędkarskie.
Wędkarstwo spinningowe – rodzaj przynęty
W spinningu bardzo ważny jest wybór rodzaju przynęty. W wędkarstwie spinningowym stosuje się przynęty sztuczne imitujące naturalny pokarm drapieżników, czyli zazwyczaj niewielkie rybki. Warto wyposażyć się w przynęty różnego typu, o zróżnicowanych kształtach, rozmiarach i kolorach. Jakie przynęty zastosować można w łowieniu ryb metodą spinningową?
- Woblery – to przynęty sztuczne imitujące niewielkie ryby, larwy oraz inne stworzenia stanowiące pokarm ryb drapieżnych (przeczytaj: Rodzaje woblerów – charakterystyka i sposób działania).
- Błyski – niewielkie przynęty wykonane z metalu zakończone kotwiczką, które doskonale naśladują małe rybki. Wyróżnia się obrotowe lub wahadłowe.
- Rippery – wykonane z gumy przynęty o różnych kształtach i barwach.