Jak zrobić pellet na ryby?

Podziel się

Pellet wędkarski to jedna z najskuteczniejszych metod na zwabienie ryb do łowiska. Czym jest pellet na ryby? Jaki jest skład pelletu? Czy lepiej kupić gotowy pellet czy zrobić samemu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!

Czym jest pellet wędkarski?

Pellet wędkarski wytwarzany jest z różnych rodzajów mączek zapachowych, które są dodatkowo wzbogacone w substancje odżywcze oraz witaminy. Stanowi on doskonale zbilansowany i całkowicie gotowy posiłek dla ryb. Gotowy pellet wędkarski, który można zakupić w sklepie wędkarskim, nie wymaga żadnej pracy – nie trzeba go rozdrabniać, mieszać ani przygotowywać. Po wrzuceniu do wody będzie się stopniowo rozpuszczać, uwalniając zachęcający dla ryb aromat. Namoczony pellet na ryby można również wykorzystać do przygotowania zanęty tworząc z jego dodatkiem kule zanętowe.

Pellet może przybierać różny kształt np. walca bądź kostki, a także posiadać różny zapach, smak, kolor. O wyborze pelletu decydować powinno się przede wszystkim rodzaj ryb, który zamierzamy łowić.

Pellet wędkarski — jak stosować?

Istnieją dwa rodzaje pelletu wędkarskiego: pellet miękki oraz pellet twardy. Pellet twardy można zastosować na dwa sposoby: do nęcenia oraz do łowienia w charakterze przynęty.

Miękki pellet służyć może wyłącznie jako przynęta, nie używa się go do nęcenia. Sprawdzi się on do nabijania bezpośrednio na haczyk, zaś pellet twardy należy przymocować do haczyka np. lateksową gumką (małe pellety) lub nakładając na włos (duże pellety z dziurką). Pellet haczykowy, czyli przeznaczony do łowienia ryb, idealnie sprawdzi się w przypadku połowów ryb drapieżnych np. karpi czy leszczy. W tym przypadku warto wybierać dobry pellet karpiowy zawierający białka z innych ryb, co skutecznie przyciągnie te gatunki.

Z kolei w formie zanęty twardy pellet należy umieścić w wodzie, w niedalekiej odległości od haczyka. Można również zastosować pellet jednocześnie jako przynętę oraz zanętę, przyciągając ryby do łowiska. Strategia ta sprawia, że ryba jest przyzwyczajona do określonego rodzaju aromatu i smaku, a także nie jest w stanie odróżnić zanęty i przynęty, dzięki czemu łatwiejszy staje się jej połów.

Jak założyć pellet?

Pellet wędkarski może służyć zarówno jako zanęta, jak i przynęta. Można je również stosować jednocześnie, co stanowi strategię zwiększającą skuteczność połowów. W jaki sposób stosować pellet do łowienia ryb i jak założyć go na haczyć?

Pellet posiada mocno zbitą i sprasowaną formę, co zabezpiecza przed jego szybkim rozmyciem po umieszczeniu go w wodzie. Należy jednak włożyć nieco pracy w zakładanie pelletu na haczyk. W tym celu konieczne jest zastosowanie np. lateksowej gumki. Aby umieścić pellet na haczyku trzeba naciągnąć gumkę i umieścić w niej kostkę. Druga metoda nakładania pelletu polega na przełożeniu żyłki przez znajdującą się w kostce pelletu dziurkę lub jego przekłuwaniu (jeśli pellet nie posiada otworu).

Jak zrobić pellet na ryby?

Pellet na ryby można kupić w dobrych sklepach wędkarskich. Bogatą ofertę wysokiej jakości pelletów znajdziesz m.in. w naszym sklepie – sprawdź, jakie pellety wędkarskie możesz u nas nabyć!

Jeśli jednak chcesz przygotować go samodzielnie, musisz przygotować bazę suchą oraz bazę płynną. Do bazy wykorzystać można mieszankę mąk np. mąki kukurydzianej i mąki pszennej, a także dodać kaszę manną, bułkę tartą, użyć zmielonych lub całych, drobnych nasion i ziaren, zmielone skorupki jajek, cukier oraz sypki atraktor zanętowy. Z kolei bazę płynną przygotować można w oparciu o wodę w dodatkiem np. oleju słonecznikowego, rybnego, miodu czy jajek. Bazę suchą i bazę płynną przygotowuje się osobno, po czym łączy w celu uzyskania jednolitej masy i odkłada do lodówki na 20-30 minut. Po tym czasie należy je uformować w wałki i pokroić, odsączyć w papierowych ręcznikach i pozostawić do suszenia w temperaturze pokojowej na 7 dni.

5/5 - (1 vote)

Ostatnie wpisy