Jak zrobić zestaw spinningowy?

Podziel się

Metoda spinningowa jest wymagająca pod względem przygotowań, jednak jest niezwykle skuteczna i zapewnia mnóstwo frajdy. Wielu początkujących wędkarzy zastanawia się, jak zrobić zestaw spinningowy? Sprawdź, co musisz kupić, jeśli chcesz skorzystać z tej metody połowu!

Wędkarstwo spinningowe – niezbędny sprzęt wędkarski

Podstawowy zestaw spinningowy składa się z kilku elementów. Są to:

  • wędka – wędzisko musi być lekkie,
  • kołowrotek spinningowy,
  • żyłka lub plecionka,
  • przynęty – przynęty sztuczne: woblery, gumy spinningowe bądź błystki.

Wędka do spinningu

Wybór wędki spinningowej powinien być podyktowany tym, jaki posiadamy kołowrotek spinningowy. Kij powinien być lekki, wykonany z dobrej jakości włókna szklanego bądź węglowego, a jednocześnie wytrzymały i mocny. Dostępnych na rynku modeli jest sporo: wybrać możesz kij uniwersalny, który zapewnia możliwość połowu różnego gatunku ryb (idealny dla początkującego wędkarza), jak i sprzęt specjalistyczny, przeznaczony do konkretnej techniki i połowu określonego rodzaju ryb. Można także postawić na modele dwuskładowe lub trzyskładowe, jak i kije teleskopowe.

Kluczowymi parametrami wędek są ciężar wyrzutu oraz długość. Masa przynęty powinna być dobrana do ciężaru wyrzutowego wędki i gatunku ryb jakie chcemy złowić. Dopasowanie wszystkich aspektów sprawi, że rzuty staną się celniejsze, a połów skuteczniejszy. W przypadku najpopularniejszych rodzajów ryb, takich jak szczupaki, sandacze, klenie, jazie, bolenie czy pstrągi, zastosować można uniwersalny spinning o ciężarze wyrzutu od 5-10g do 30-40g. Doświadczeni wędkarze wykorzystują z kolei bardziej specjalistyczne wędki spinningowe, które są dopasowane do poszczególnych gatunków ryb.

Oprócz ciężaru wyrzutu znaczenie w wyborze wędki ma także długość. Uniwersalne wędki spinningowe mierzą około 240-270 cm. W przypadku wyboru metody połowu z łodzi lepiej sprawdzą się krótsze wędziska, zaś z brzegu – dłuższe.

Kołowrotek do spinningu

Kołowrotki spinningowe zbudowane są z kilku części:

  • szpula – zazwyczaj stała, dość rzadko ruchoma – nawija się na nią żyłka, dlatego niezwykle ważne jest, aby zwrócić uwagę na jej pojemność,
  • korbka – obracając nią nawija się żyłkę na szpulę,
  • rotor z kabłąkiem, czyli metalowym ramieniem zabezpieczającym żyłkę przed ześlizgnięciem,
  • rolka prowadząca żyłkę ze szpuli do wędki,
  • regulator hamulca,
  • uchwyt do mocowania,
  • obudowa boczna.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając kołowrotek spinningowy? Przede wszystkim powinien być on mocny i wytrzymały, a przy tym niezbyt ciężki. Ogromne znaczenie ma jakość i siła hamulca – należy upewnić się, że działa on prawidłowo. Poza tym warto sprawdzić, z jakiego materiału jest wykonany i czy kołowrotek płynnie pracuje, a także ile metrów linki oraz o jakieś średnicy można na niego nawinąć. Rozmiar kołowrotka powinien być dobrany do poławianego gatunku ryb: na najmniejsze ryby np. jazie wystarczy model w rozmiarze 2000, na szczupaki – 3000-4000, zaś na suma potrzebny będzie kołowrotek w rozmiarze co najmniej 5000.

Żyłka lub plecionka na spinning

Żyłka do spinningu powinna być dopasowana do gatunku łowionych ryb. Wyróżniać ją powinna duża wytrzymałość, sztywność oraz mała rozciągliwość. Powinna być ona również odporna na ścieranie. Zazwyczaj do spinningu wybierane są jaskrawe, żółte i zielone bądź bezbarwne, przy czym fluoryzujące barwy żyłek, które gwarantują lepszą widoczność brań.

Zamiast żyłki wybrać można plecionki, czyli linki splecione z kilku włókien o większej wytrzymałości niż zwykłe żyłki. Zapewnia to im wyższą odporność na ścieranie i zrywanie, a także dłuższą żywotność. Posiadają one jednak właściwości higroskopijne, dlatego bardziej chłoną wodę, co utrudnia połów podczas przymrozków. Jesienią nawet miłośnicy plecionek przerzucają się często na zwykłe żyłki. Wybór pomiędzy żyłką o plecionką zależny być powinien od indywidualnych upodobań.

Dla początkujących wędkarzy i wędce o ciężar wyrzutu do 30-40g, sprawdzi się linka o wytrzymałości rzędu 15lbs i średnicy około 0,15 mm.

Przynęty sztuczne do spinningu

Początek przygody z wędkarstwem spinningowym oznacza również zakup odpowiednich przynęt. Powinny być one dopasowane do rodzaju poławianych ryb oraz specyfiki danego łowiska. Warto zainwestować w różnej wielkości przynęty, o różnej wadze, kształcie, a nawet barwie. Dobrze jest stworzyć pudełko zawierające większe i mniejsze przynęty takie jak:

  • woblery, które mogą pracować na różnej głębokości łowiska – zarówno na powierzchni wody, jak i na dnie,
  • gumy,
  • błystki.

Oprócz przynęt warto także zainwestować w akcesoria takie jak kotwiczki, agrafki, przypony wolframowe i fluorocarbonowe, główki jiggowe, podbierak czy nożyczki, odczepiacz.

Najlepszy zestaw na spinning

Poszukujesz najlepszego zestawu na spinning? Aby zestaw spinningowy był skuteczny, jego elementy muszą być idealnie do siebie dopasowane. Najważniejsze są szczegóły, które uzupełniają całość i sprawiają, iż spinningowanie staje się finezją wędkarstwa. Dobre sklepy wędkarskie oferują szeroką gamę produktów spinningowych oraz fachowe doradztwo w tej dziedzinie.

5/5 - (1 vote)

Ostatnie wpisy