Jak łowić na woblera?

Podziel się

Woblery to przynęty wędkarskie, po które sięga wielu wędkarzy, zarówno początkujących, jak i doświadczonych. Jest to rodzaj przynęty stanowiącej sztuczną imitację ryby, który daje dużą szansę zakończenia połowów mnóstwa gatunków ryb sukcesem. Jak jednak łowić ryby korzystając z tej przynęty? W jaki sposób prowadzić woblera? Poniżej znajdziesz odpowiedzi!

Czym są woblery?

Woblery to sztuczne przynęty spinningowe, które wyglądem przypominają zazwyczaj małe ryby (a niekiedy również płazy lub owady), które z kolei stanowią pokarm ryb drapieżnych. To doskonała przynęta na ryby takie jak szczupaki, sandacze, okonie, sumy. Wykorzystanie woblerów w formie przynęty jest bardzo popularne ze względu na skuteczność połowów, jaką zapewniają. Imitacja ryby przyciąga drapieżniki swoim kształtem, kolorem, ruchami (w tym przypadku dużo zależy od umiejętności wędkarza) oraz wydawanymi dźwiękami.

Wobler zbudowany jest ze steru, korpusu oraz oczek. Tego typu przynęta wyglądem przypomina niewielką rybę, płaza lub owada, która ma za zadanie przyciągnąć drapieżnika. Pracując woblery poruszają się w wodzie, naśladując zachowanie żywej przynęty.

Woblery wykonane są z tworzyw sztucznych, w tym zazwyczaj plastiku, a niektóre elementy są metalowe. Przynęty różnią się pomiędzy sobą ze względu na ich pływalność – utrzymywanie się blisko powierzchni wody lub opadanie na dno, budowę, rozmiary, kolor oraz ułożenie steru. Dobór woblera powinien być uzależniony od tego, jaki gatunek ryb chcemy łowić, a także od metody połowu.

Rodzaje woblerów

Woblery są skuteczną przynętą, zwiększającą szansę na sukces połowów. Na rynku dostępnych jest jednak wiele różnych woblerów, dlatego wielu początkujących wędkarzy zastanawia się, jak wybrać wobler? Przede wszystkim należy dobrać przynętę do danego gatunku ryb oraz rodzaju łowiska. Woblery powinny bowiem pracować na odpowiedniej głębokości, aby odpowiednio zachęcać ryby do brania.

Głównego podziału woblerów dokonać można właśnie pod względem jego pracy na głębokości. Woblery pływające są prowadzone blisko powierzchni wody, zaś woblery tonące pracują blisko dna – są znacznie cięższe i opadają głęboko pod wodę. W przypadku drugiego rodzaju woblerów wędkarz musi imitować ruch ryby, która pływa przy dnie. W każdej z tych kategorii znajduje się wiele różnych rodzajów woblerów- więcej na ich temat przeczytasz w naszym artykule: Rodzaje woblerów).

Sposoby mocowania woblerów

Mocowanie woblera możliwe jest na kilka sposobów. Należy jednak przede wszystkim zdawać sobie sprawę, że wokół przynęty powinno znajdować się jak najmniej niepotrzebnych elementów. Z tej przyczyny jedną z najpopularniejszym metod mocowania woblerów jest przyczepienie przynęty bezpośrednio do żyłki za pomocą dowolnego węzła. Sposób ten ma jednak sporą wadę – nie jest możliwa szybka zmiana przynęty.

Inne sposoby mocowania woblerów do zapinanie na karabińczyk, który powinny być dopasowany do rozmiaru woblera na tyle, aby nie utrudniał ruchu przynęty, a także zapinanie na stalkę z agrafką.

Jak łowić na woblera?

Łowienie na woblera w dużej mierze zależne jest od rodzaju wybranej przynęty, danego łowiska, a także posiadanego wędziska. Część woblerów, w tym w szczególności modele pływające, wymagają od wędkarza mocnego szarpania, podczas gdy łowienie na większość woblerów tonących polegać będzie na wykonywaniu płynnych, spokojnych i delikatnych ruchów, imitujących ruch ryb poszukujących pożywienia lub pływających blisko dna.

Duże znaczenie w przypadku łowienia na woblera ma również wybór metody łowienia. W przypadku łowienia z łodzi wędką spinningową należy przede wszystkim dobrać odpowiedni kij, o długości do 215 cm. W tym przypadku korzystać można z typu przynęty głębinowej, jak i powierzchniowej. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku łowienia z brzegu, gdzie przydatna będzie nieco dłuższa wędka, a sprawdzać się będą niemal wyłącznie przynęty powierzchniowe. Nie każdy typ woblera będzie pasował do tego rodzaju sposobu połowów.

Jak prowadzić woblera?

Prowadzenie woblera wymaga pewnego wysiłku i określonych umiejętności od wędkarza. Najczęstszym błędem popełnianym przez początkujących wędkarzy jest prowadzenie woblera jednostajnym ruchem. Przynętę typu wobler należy bowiem prowadzić w taki sposób, aby uzyskać efekt naturalnego poruszania się ryb w wodzie. W jaki sposób to osiągnąć? Przede wszystkim podczas prowadzenia woblera należy zmieniać kierunek skręcania przynęty, a także przyspieszać i zwalniać.

Jak szybko prowadzić woblera?

Duże znaczenie ma również tempo prowadzenia woblera. W tym przypadku wiele zależy od szybkości zwijania żyłki. Dobrze jest wdrożyć zasadę, że im cieplejsza woda, tym szybciej należy łowić, bowiem wraz ze spadkiem temperatury, spada również aktywność ryb. Jeśli zatem woda jest chłodna, woblera należy prowadzić wolno. W przypadku wyższych temperatur wody, drapieżne ryby lepiej reagują z kolei na szybko prowadzoną przynętę.

5/5 - (1 vote)

Ostatnie wpisy