Jakie robaki na ryby?

Podziel się

Jeśli chcemy łowić ryby, koniecznie musimy zaopatrzyć się w dobrego rodzaju przynętę – to ona zachęca ryby do połknięcia haczyka. Doskonałym rodzajem przynęty są robaki, na które biorą zarówno drapieżniki, jak i ryby spokojnego żeru. Którą żywą przynętę wybrać, aby połów zakończył się sukcesem?

Żywa przynęta na ryby

Na skuteczność połowów wpływ ma wiele czynników, takich jak chociażby pora roku czy dnia, czy temperatura wody, a także używany sprzęt wędkarski i doświadczenie wędkarzy. Nie da się jednak zaprzeczyć, że duże znaczenie ma również zastosowana przynęta – jej kolor, ruchliwość, zapach przyciąga ryby i sprawia, że z łatwością połyka haczyk.

Wędkarskie przynęty dzielą się na dwie grupy: sztuczne i naturalne. Wielu wędkarzy jest zdania, że nie ma to jak żywa przynęta na ryby. Którą jednak najlepiej wybrać?

Białe robaki

Białe robaki to nic innego, jak larwy muchy. Stanowią one przysmak wielu ryb, dlatego są często wybieraną przez wędkarzy przynętą. Można je zakupić w sklepie wędkarskim i przechowywać w szczelnie zamykanym pudełku z niewielkimi otworami, które zapewnią dopływ tlenu. Bardzo przydatnym wędkarsko stadium robaka białego jest kaster. Warto wiedzieć, że kupując robaki w tej formie poczwarki można je poddać selekcji wrzucając do misy z wodą – jako przynęta na pewno nie posłużą te pływające i te robaki należy odłowić. Idealnie nadadzą się za to jako dodatek do zanęty. Z kolei robaki, które opadną na dno pojemnika będą stanowić doskonałą przynętę na ryby.

Odmianą i nieco mniejszą wersją białego robaka jest pinka, którą można także stosować w formie przynęty, jak i zanęty. Można spotkać ją w różnych kolorach – białym, żółtym czy czerwonym. Sprawdzi się w metodzie spławikowej, do wędkarstwa z gruntu oraz podlodowego do połowu ryb średniego rozmiaru.

Ochotka

Ochotka stanowi łakomy kąsek dla ryb z rodziny karpiowatych, w tym leszczy, płoci, a także dla okoni. Zmielone czerwone larwy można także dodać do zanęty. Ochotka sprawdzi się idealnie do wędkarstwa podlodowego, a także do łowienia ryb w chłodnej wodzie. Idealna w czasie wczesnej wiosny i późnej jesieni, gdy ryby są nieco ospałe i słabiej biorą.

Podobnie jak białe robaki, tak i ochotkę, zaliczaną do jednych z najlepszych przynęt na ryby, można kupić w sklepie wędkarskim. W sprzedaży znajdują się drobna ochotka zanętowa (tzw. jokers) oraz nieco większa ochotka haczykowa o rozmiarach 2-4 cm. Po zakupie dobrze jest je przepłukać, oddzielając żywe od martwych. Do czasu połowu można przechowywać je w chłodnym miejscu – w lodówce, garażu czy piwnicy, w pojemniku. Należy również pamiętać o codziennej wymianie wody i usuwaniu martwych osobników.

Czerwone robaki – dżdżownice i rosówki

Czerwony robak to inna nazwa dżdżownicy – to skuteczna i stosunkowo tania przynęta na ryby. Można ją kupić w sklepie lub samodzielnie znaleźć w ziemi. Najlepsze branie dżdżownice zapewniają na takie gatunki ryb jak chociażby leszcze, czerwonych robaków można używać także na większe okazy ryb spokojnego żeru. Im intensywniejszy kolor dżdżownicy, tym większa szansa na zakończony sukcesem połów – nie tylko przyciąga rybę, lecz również jest bardziej jędrna, przez co lepiej trzyma się haczyka. Czerwone robaki idealnie sprawdzają się również jako dodatek do zanęty ze względu na swój intensywny aromat.

Odmianami dżdżownic są dendrobena, czyli czerwony robak hodowany sztucznie, a także rosówka, czyli największy z gatunków dżdżownic. Dendrobena przyciągnie ryby takie jak: amury, bolenie, karasie, jazie, płocie, leszcze, karpie, liny czy okonie, podczas gdy dzięki rosówce możemy złowić naprawdę duże okazy ryb takich jak sum, węgorz, karp, czy okoń.

Najlepsza przynęta na ryby

Wyżej wymienione rodzaje przynęt to najczęściej stosowane i najlepsze przynęty na ryby, które z całą pewnością zapewnią skuteczny połów i zachęcą ryby do połknięcia haczyka. Do innych rodzajów żywych przynęt zaliczyć można także jętkę, pijawki, pędraki czy larwę chruścika. Aby wybrać najlepszą przynętę na ryby warto trochę poeksperymentować – wiele zależy od indywidualnych preferencji wędkarza, łowiska, pory roku czy gatunku ryby.

Warto także pamiętać o zasadzie, że w przypadku mniejszych ryb i łowienia drobnicy wystarczy niewielkich rozmiarów przynęta, podczas gdy do złowienia dużych ryb, takich jak np. sum, potrzebna nam będzie przynęta naprawdę okazała, taka jak rosówka.

2.1/5 - (23 votes)

Ostatnie wpisy