Metody wędkarskie – jakimi metodami można łowić ryby?

Podziel się

Dla początkujących wędkarzy zorientowanie się w różnych sposobach połowu ryb, niezbędnym sprzęcie, poznanie specyfiki ryb, ich preferencji, a także charakterystyki łowisk, jest niełatwym wyzwaniem. Pomocny może być w tym nasz poradnik, w którym opisujemy najpopularniejsze metody wędkarskie.

Najpopularniejsze metody łowienia ryb

Metoda wędkowania to sposób łowienia ryb na wędkę, który wyróżnia się odrębnym od innych sposobów łowienia ryb w celach niekomercyjnych charakterystycznym sprzętem oraz sposobem jego użycia. Wyróżnia się kilka podstawowych metod połowu. Są to: metoda spinningowa, muchowa, spławikowa, gruntowa, a także wędkarstwo podlodowe oraz wędkarstwo morskie. Można również wyróżnić metodę karpiową oraz metodę sumową. Czym charakteryzują się poszczególne metody połowu ryb?

Metoda spinningowa

Wędkarstwo spinningowe jest jedną z najpopularniejszych metod połowu ryb drapieżnych w Polsce. Zapewnia ono dużą skuteczność w czasie łowienia dużych drapieżników, takich jak szczupaki, sandacze, sumy czy okonie. Metoda spinningowa wymaga od wędkarza dużej aktywności. To wędkarz poszukuje ryby, nie oczekując, że podpłynie ona za pokarmem do wybranego miejsca. Prowadzenie przynęty wymaga także ze strony wędkarza aktywności – wykonywania ruchów i szarpnięć, które imitują prawdziwe zachowania mniejszych rybek, stanowiących pokarm drapieżników.

Jaki sprzęt wykorzystuje spinning? Potrzebne są przede wszystkim wytrzymałe, jednak zazwyczaj niezbyt długie wędzisko. Istnieje wiele rodzajów wędek spinningowych, a dobór modelu zależny jest od czynników takich jak: miejsce połowu, gatunek łowionej ryby, głębokość wody, charakter łowiska czy rodzaj przynęty. Istotne znaczenie ma także sprawnie działający, solidny, odporny na korozję kołowrotek z dobrym hamulcem, bowiem w tej technice łowienia ryb pracuje on niemal nieustannie. Metoda spinningowa wymaga również zastosowania różnego rodzaju przynęt (woblery, blaszki obrotowe i wahadłowe, gumy) – wędkarz powinien być przygotowany i posiadać ze sobą całą gamę przynęt w różnych kształtach, kolorach i rozmiarach, dobierając je do sytuacji, preferencji łowionych ryb oraz do warunków panujących w łowisku. Przeczytaj więcej na temat sprzętu niezbędnego do techniki wędkowania: Jak zrobić zestaw spinningowy? Najlepszy zestaw na spinning.

Metoda spławikowa

Wędkarstwo spławikowe to również bardzo popularna metoda połowu ryb w naszym kraju. Metoda spławikowa umożliwia łowienie ryb zarówno z łódki, jak i z brzegu. Kluczowym elementem jest w niej spławik, pełniący rolę sygnalizatora brań. Oprócz tego wędkarz musi być wyposażony w odpowiednie wędzisko, kołowrotek, żyłkę i odpowiednie przynęty. Szansą na zwiększenie szans na połów metodą spławikową jest także zastosowanie zanęty wędkarskiej.

Metoda gruntowa

Wędkarstwo gruntowe polega na zamocowaniu na żyłce przynęty, która zostaje unieruchomiona na dnie łowiska za pomocą ciężarka. Ciężarek utrzymuje przynętę w jednym miejscu, co pozwala na połów większych okazów ryb. W metodzie tej znaczenie ma również zastosowanie koszyczka zanętowego, który przyciąga ryby w określony obszar łowiska.

Metoda muchowa

Wędkarstwo muchowe, zwane także muszkarstwem, jest zaliczane do dość unikalnych metod połowu. Na przestrzeni ostatnich lat można jednak zaobserwować wyraźny wzrost zainteresowania połowu tą metodą. Jest to aktywna forma łowienia ryb. Najważniejszym jej elementem są przynęty muchowe, czyli sztuczne przynęty z ukrytym haczykiem, które przypominają owady wodne, jakimi żywią się m.in. pstrągi czy lipienie. Istnieje wiele rodzajów przynęt muchowych, które wędkarze dobierają w zależności od warunków pogodowych, rodzaju łowiska, pory roku. Niezbędny jest także odpowiedni sprzęt – lekka wędka, kołowrotek z ruchomą szpulą oraz żyłka.

Metoda karpiowa

Wędkarstwo karpiowe cieszy się w Polsce dużą popularnością. Jest to metoda łowienia karpia, w której wyróżnić można dwie techniki połowu ryb. Karpie można łowić metodą gruntową, w której niezbędne jest wytrzymałe wędzisko, kołowrotek o stałej szpili, mocnych haków, a także ciężarka. W tym przypadku najskuteczniejszą przynętą są kulki proteinowe. Drugą metodą jest tzw. Zig Rig, czyli metoda powierzchniowa. Zig Rig jest dłuższym kawałkiem materiału przyponowego, w którym umieszczona jest pływająca przynęta. Przypięty jest do niego ciężarek, który umożliwia łowienie na różnych głębokościach. W przypadku tej techniki niezbędna jest znajomość głębokości wody, na której zamierzamy łowić.

Metoda sumowa

Wędkarstwo sumowe to metoda połowu sumów. Sum jest drapieżnikiem, którego złowienie wymaga specjalistycznego, wytrzymałego sprzętu pozwalającego na hol ryby i jej utrzymanie oraz dużych umiejętności. Więcej dowiesz się z artykułu: Jak złowić suma?

Metoda morska

Metoda morska, wbrew swojej nazwie, może być stosowana nie tylko w wodach morskich, lecz również w innych wodach stojących np. jeziorach o dużej powierzchni. Polega na ciągnięciu za łodzią przynęty, co prowokuje ryby drapieżne do brania. W metodzie tej wykorzystywane są sprzęty takie jak echosonda, która pozwala na wyznaczenie kierunku i toru holu przynęty, wędka, zazwyczaj niezbyt długa, kołowrotek typu multiplikator przeznaczony do połowu morskiego, a także różnego rodzaju przynęty, w tym przede wszystkim woblery.

Metoda podlodowa

Metoda podlodowa polega na łowieniu ryb w przeręblu wykonanym w zamarzniętych akwenach wodnych. Aby wędkarstwo podlodowe było bezpieczne, konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Niezbędne jest wyposażenie się w odpowiedni sprzęt podlodowy, a także zadbanie o właściwy, ciepły ubiór.

5/5 - (1 vote)

Ostatnie wpisy