Jak zrobić zestaw na suma?

Podziel się

Sum to bardzo duża ryba, która stanowi prawdziwe trofeum dla wędkarzy. Aby ją złowić potrzebny jest naprawdę dobry zestaw – dobra przynęta oraz mocna wędka to absolutne minimum.

Wędkarstwo sumowe

Sum należy do bardzo dużych ryb – osiąga nawet 300cm długości, a jej waga może przekroczyć 100kg. Ma charakterystyczny wygląd, co sprawia, że bardzo łatwo ją rozpoznać – duża głowa, ogromna paszcza oraz dwa wąsy nad górną szczęką, a cztery krótkie pod dolną.

Suma można spotkać w dużych i średnich rzekach, a także jeziorach oraz zbiornikach zaporowych. Lubi ukrywać się wśród zatopionych drzewach oraz różnych zagłębieniach. Często przebywa w jednym miejscu – należy do ryb, które prowadzą raczej osiadły tryb życia.

Sum jest drapieżnikiem, a do tego bardzo żarłocznym, stąd jego duża waga. Nie żeruje zimą – od grudnia do lutego można zapomnieć o jego połowach. Idealne będą do tego letnie, ciepłe dni, szczególnie po dużych opadach deszczu, gdy rzeka nieco przybierze oraz w trakcie burz, gdy wody są zmącone. Dobrym momentem w ciągu dnia będzie czas tuż po zachodzie słońca, gdyż w ciągu dnia, szczególnie w bardzo słoneczne dni, sumy przebywają raczej blisko dna i ukrywają się.

Jak złowić suma?

Sum to ryba ostrożna i płochliwa, która dodatkowo osiąga naprawdę duże rozmiary, dlatego wyciągnięcie jej z wody wymaga dużej siły, a złowienie – zastosowania odpowiednich metod. Warto pamiętać, że sum nie lubi hałasu, więc wszelkie łowiska, gdzie jest głośno, z założenia odpadają.

Do złowienia tej ryby niezbędny jest również dobry zestaw na suma. Przede wszystkim należy zapatrzeć się w właściwą przynętę o odpowiedniej wielkości. Sprzęt wędkarski jest również niezwykle ważny – ułatwi wyciągnięcie niekiedy naprawdę ciężkiego i dużego suma z wody. Potrzebna jest zarówno dobra i wytrzymała wędka, jak również duży, mocny kołowrotek. Polecane jest również używanie plecionki, które są bardziej wytrzymałe niż żyłki.

Jakie przynęty na suma najlepiej użyć?

Dobra przynęta to podstawa, jeśli wędkarz chce złowić suma. Nie są to bardzo wybredne ryby, dlatego można się posiłkować różnego rodzaju pożywieniem, a także przynętami sztucznymi. W tym celu wędkarze posłużyć mogą przynętami sztucznymi oraz naturalnymi. Najczęściej stosowane przynęty na suma to:

  • żywe oraz martwe rybki
  • rosówki – najlepiej ich cały pęk
  • wahadłówki
  • woblery
  • rippery
  • twistery
  • teasery

Aby z kolei przyciągnąć suma do łowiska użyć można zanęty – w tym celu zastosować można np. pellet sumowy bądź przygotować zanętę samodzielnie. Zostawia się ją w wodzie, a jego zapach przyciąga drapieżniki.

Jaki zestaw na suma sprawdzi się najlepiej?

Zestaw na suma powinien być przede wszystkim bardzo mocny, gdyż sumy słyną ze swojej siły. Do połowu sumów można zastosować metodę na grunt lub spławik. Dobre rozwiązanie to także spinning – każdy wędkarz ma swój ulubiony sposób. W zależności od wybranej metody oraz rodzaju przynęty, nieco inaczej będzie wyglądać wybrana wędka, plecionka, żyłka czy hak. Niezależnie od tego, na jaki sprzęt wędkarski postawimy, ani jakim sposobem będziemy chcieli złowić suma, nie zapominajmy, że musi być on naprawdę wytrzymały.

3/5 - (75 votes)

Ostatnie wpisy