Jak złowić węgorza?

Podziel się

Węgorz jest rybą, która stanowi prawdziwe wyzwanie dla wędkarzy. Dzieje się tak, gdyż ten gatunek ryby dość mocno odbiega od innych. Prowadzi nocny tryb życia, co znacząco komplikuje jego łowienie – wędkę trzeba bowiem zarzucić po zmroku. To również silny i cwany drapieżnik, dlatego niełatwo go złapać. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak złowić węgorza, jakich metod użyć, a także jakiego sprzętu i przynęty, poniżej znajdziesz odpowiedzi!

Węgorz – charakterystyka

Węgorz to ryba, która rozmnaża się w Morzu Sargassowym. To tam węgorze z całego świata kierują się, aby udać się na tarło. Wyklute w Morzu Sargassowym węgorze płyną z kolei przez połowę Oceanu Atlantyckiego do rzek i mórz w Europie. Nie oznacza to jednak, że rybę tą można spotkać wyłącznie w rzekach – mamy szansę na zakończony powodzeniem połów również w przypadku jezior oraz mniejszych zbiorników wodnych.

Charakterystyczne, wydłużone ciało, przypominające kształtem węża jest w przekroju poprzecznym niemalże okrągłe. Ma ciemnoszarą lub czarną barwę, zaś jego boki i brzuch są czasem sporo jaśniejsze. Węgorze osiągają duże rozmiary: od 100 do nawet 200 cm długości. Wędkarsko to przebiegły, cwany, silny i trudny do złowienia przeciwnik.

Węgorze lubią ciepłe wody, wygrzane, lekko płynące lub stojące. Chowają się na dnie zbiornika, wybierając takie, które jest muliste i zarośnięte roślinnością – w takich warunkach ryba ta czuje się najbezpieczniej i może ukryć się przed słońcem. Węgorze odpoczywają w bezruchu zagrzebując się w mule i wystawiając wyłącznie ogon lub głowę. Żerują nocą, zjadając wszystko, co po drodze napotkają.

Gdzie i kiedy łowić węgorze?

Węgorze występują powszechnie – można złowić je nawet w stosunkowo niewielkich jeziorach i zbiornikach wodnych. Duża ilość żyje także w rzekach nizinnych, a szczególnie często trafić można na węgorze przy ujściach rzek do morza, gdzie intensywnie żerują. Węgorze można również złowić w dużych jeziorach, zwłaszcza tych stosunkowo głębokich przy linii brzegowej, z dużą ilością zatopionej w wodzie roślinności oraz z mulistym dnem. To tam możemy się spodziewać największej ilości brań węgorzy.

Kiedy warto wybrać się na węgorze? Przede wszystkim wiedzieć należy, że okres ochronny węgorza obejmuje daty od 1 grudnia do 31 marca, zatem nie ma możliwości połowów w tym czasie. Najlepszym momentem, aby złowić ten gatunek ryby, będą ciepłe dni lata, gdy w noc temperatura wody nie obniża się drastycznie, a także wrzesień.

Łowienie węgorzy

Węgorze żerują nocą, dlatego można wybrać się na ich połów zarówno przed świtem, jak i późnym wieczorem. Szczególnym upodobaniem cieszą się w ich przypadku wszelkie zarośnięte, przybrzeżne spady jeziora, choć nieraz wybierają miejsca, gdzie woda jest dosyć płytka, lecz nadal porośnięta roślinnością, a dno muliste, aby mogły się tam schować – i to tam należy ich poszukiwać.

Jaki sprzęt wędkarski sprawdzi się najlepiej? Przede wszystkim mocna i niezbyt krótka wędka, co ma znaczenie, gdy w momencie holu ryby natrafimy na przeszkodę w postaci nagłego wypiętrzenia lub roślinności i konieczności podniesienia ryby jak najwyżej, prowadząc ją tuż pod powierzchnią. Sprzęt musi być naprawdę solidny, gdyż węgorz jest silną i sprytną rybą, która łatwo zrywa się z haczyka.

Najlepiej wybrać wędkę ze spławikiem lub gruntówkę – to najbardziej optymalny zestaw w przypadku węgorzy, zapewniający największe szanse na skuteczny połów. Kij powinien być sztywny, a kołowrotek z plecionką.

Najlepsza przynęta na węgorza

Aby wybrać najlepszą przynętę na węgorza najlepiej podejmować różne próby. Węgorze żywią się właściwie wszystkim, co napotkają. Jest to jednak ryba drapieżna, dlatego przynęta sztuczna oraz roślinna nie zapewni należytego brania.

Wielu doświadczonych wędkarzy z całą pewnością doradzi, aby węgorza próbować złowić na rosówkę, czyli największy gatunek dżdżownic, przysmak wielu dużych ryb. Na rosówkę z całą pewnością skuszą się nawet duże okazy węgorzy. Można spróbować również zastosować inne przynęty, takie jak dendrobeny czy gnojaki, a także na haczyk nabić małą rybkę.

Węgorz to ryba, której złowienie przynosi wiele satysfakcji wędkarzom, jednakże jej połów jest wymagający – konieczne jest wybranie się z wędką nad jezioro lub rzekę w nocy.

2.7/5 - (18 votes)

Ostatnie wpisy