Co bierze na rosówkę – jakie ryby można łowić na tą przynętę?

Podziel się

Rosówka – przynęta doskonała

Rosówka zaliczana jest do największego gatunku dżdżownic. Są naprawdę duże – średnio osiągają długość około 15cm, choć niektóre mogą osobniki mogą mierzyć nawet do 30cm. Dżdżownice te żyją w ziemi – na powierzchnię gruntu rosówki wychodzą wyłącznie po obfitym opadzie deszczu w nocy lub nad ranem, przy dużej rosie na trawnikach lub łąkach.

Wychodząc na powierzchnię rosówka wystawia jedynie część swojego ciała – reszta zaś zostaje w ziemi. W pełnej okazałości rosówkę na gruncie możemy zobaczyć wyłącznie przy wyjątkowo intensywnych opadach, gdy ilość wody w gruncie jest nadzwyczaj duża.

Rosówki są bardzo pożyteczne – spulchniają ziemię, a ich odchody posiadają właściwości antybakteryjne. Stanowią również doskonałą przynętę na ryby dla wędkarzy, bowiem na rosówki łapią się nawet największe ryby, w tym duże drapieżniki, takie jak sumy.

Można podejmować samodzielne próby złapania rosówki – przez wiele lat wędkarze wykorzystywali tą metodę, jednakże nie jest to zadanie łatwe – wymaga długich poszukiwań, najczęściej nocą. Ze względu na zmienne warunki pogodowe, jakie panują w naszym kraju, w tym również susze i brak opadów, najłatwiej skorzystać z zakupu rosówki w dobrym sklepie wędkarskim.

Zaznaczyć należy, że dostępna w Polsce rosówka pochodzi z importu z Kanady, gdzie jest możliwa do pozyskania w dużych ilościach. W polskich warunkach występuje znacznie rzadziej niż kiedyś. Dodatkowo, hodowla rosówek nie wchodzi w grę – to jedna z przynęt, której mimo wielu prób nie udało się wyhodować. Właśnie dlatego jest ona uznawana za jedną z najbardziej ekskluzywnych rodzajów przynęty.

Żywa przynęta na ryby

Doświadczeni wędkarze wiedzą, że żywa przynęta jest nie do zastąpienia przez żadną sztuczną – znakomicie biorą na nią właściwie wszystkie gatunki ryb. Żywa przynęta w formie dżdżownicy czy rosówki sprawdzi się dla ryb takich jak: szczupak, sandacz, węgorz, okoń, lin, karaś, jaź, kleń, karp, amur, płoć czy leszcz. Wszechstronność zastosowania żywej przynęty, takiej jak rosówka, daje im zdecydowaną przewagę nad przynętami sztucznymi.

Co bierze na rosówkę?

Rosówka jest przez wędkarstwo uważana za ekskluzywną przynętę, a jednocześnie jedną z najskuteczniejszych. Dla ryb stanowi doskonałe źródło składników odżywczych i jest świetnym sposobem zaspokojenia ich głodu. To przynęta doceniana przez wędkarzy, bowiem doskonale przyciąga ryby.

Dodatkowo, ze względu na dużą ruchliwość na haku, szybko zauważają ją nawet największe drapieżniki – sumy, węgorze, liny, karpie czy okonie. Złowić można za jej pomocą również takie okazy jak: kleń, jaź czy szczupak. Dzięki niej można również złowić niezwykle wymagającego miętusa – szczególnie jesienią i wczesną zimą.

Najlepsza przynęta wiosną i latem – żywy pokarm

Do łowienia ryb, szczególnie wiosną i latem, najlepiej wykorzystać żywą przynętę – na rosówkę i inne dżdżownice skusi się wiele gatunków ryb, w praktycznie każdym łowisku. Atutem żywej przynęty są również możliwości, jakie daje – można z niej korzystać zarówno do wędkarstwa z gruntu, jak i na spławik.

Rosówka i dżdżownica zaliczana są do ulubionych przynęt większości wędkarzy – jest łatwo dostępna i niezwykle uniwersalna. Warto również korzystać z innych rodzajów przynęt, takich jak pinki czy białe robaki i wybierać te, które sprawdzają się najlepiej.

4/5 - (3 votes)

Ostatnie wpisy