Wybór najlepszej przynęty na ryby nie jest prosty, szczególnie jeśli wędkarz chce złowić naprawdę duże okazy. Rosówka, zaliczana do gatunku dżdżownic, to zdecydowanie najlepszy wybór!
Rosówka – najlepsza przynęta na duże ryby
Rosówka to największy przedstawiciel z gatunku dżdżownic. Jej rozmiary sięgają zazwyczaj około 15cm, a największe osobniki są w stanie osiągnąć długość ponad 30cm. Dżdżownice te żyją w ziemi i można je spotkać wyłącznie po nocy pełnej intensywnych opadów lub o poranku o dużej wilgotności, gdy na trawie osiada spora rosa. Wystawiają wtedy wyłącznie część swojego ciała – niezwykle rzadkim widokiem jest cała rosówka na powierzchni ziemi. Ze względu na trudną dostępność, rosówki zaliczane są do bardzo ekskluzywnych, a równocześnie ze względu na swoje wymiary, bardzo pożądanych przynęt.
Rosówki stanowią doskonałą przynętę dla ryb takich jak węgorze, sumy czy szczupak. To jedna z ulubionych przynęt stosowana przez wędkarzy, gdyż stanowi gwarancję połowów zakończonych sukcesem.
Jak zdobyć rosówkę?
Rosówkę można spróbować poszukiwać samodzielnie, jednakże jest to nie lada wyzwanie – trzeba poruszać się bezszelestnie, a na łowy wyruszyć najlepiej nocą, w deszczu, przy minimalnym oświetleniu za pomocą latarki. Ostre światło skierowane w stronę rosówki sprawia, że natychmiast znika w swojej norce.
Aby złapać rosówkę, gdy już ją znajdziemy, należy chwycić ją bezpośrednio za pierścieniem i delikatnie przytrzymać. Ruch musi być pewny i szybki. Początkowo możemy poczuć opór, jednakże rosówka szybko odpuszcza i daje się wyciągnąć z ziemi. W przypadku naderwania dżdżownicy najlepiej zostawić ją w spokoju – szybko się zregeneruje.
Nieustanne susze i niewielkie opady w lecie sprawiają, że coraz trudniej znaleźć rosówkę w jej naturalnym środowisku. W celu wykorzystania jej jako przynęty dobrze odwiedzić sklep wędkarski, w którym możemy się zaopatrzyć w rosówki importowane zazwyczaj z Kanady, gdzie jest bardzo łatwo dostępna.
Hodowla rosówek jest niemożliwa – ten gatunek robaków jest niezwykle delikatny i sztucznych warunkach ma bardzo krótką żywotność, dlatego ich cena jest stosunkowo duża. Fakt ten jest jednak wynagrodzony tym, że rosówka jest jedną z najlepszych i najbardziej uniwersalnych przynęt.
Założenie rosówki na haczyk
Jeśli chcemy, aby rosówka w czasie połowu ryb zachowała swoją żywotność i była atrakcyjną przynętą dla ryb, wystarczy nauczyć się ją odpowiednio przechowywać i zakładać. Warto trzymać ją w chłodnym miejscu, w pojemniku ze świeżą trawą lub tłustą ziemią, którą co jakiś czas należy wymieniać.
Na to, jak zakładać rosówkę na haczyk istnieje kilka sposobów, dlatego można próbować różnymi metodami. Ważne jest jednak zachowanie dużej ostrożności. Odrobina nieuważności może doprowadzić do uszkodzenia rosówki, co sprawi, że będzie ona mniej ruchliwa w wodzie, a tym samym mniej atrakcyjna dla ryb.
Niektórzy wędkarze polecają, aby rosówkę zakładać na specjalne haczyki z dwoma zadziorami na nóżce. Ze względu na fakt, że rosówkę dość łatwo ściągnąć z haczyka, polecane jest również założenie na haczyk pęczka rosówek, a nie pojedynczej sztuki.
W celu założenia rosówki na haczyk należy nabić ją za skórkę, w twardym miejscu odwłoku – w ten sposób przynęta nie zostaje przebita, a zatem nie zostanie zmniejszona jej żywotność w wodzie i ryby nie stracą nią zainteresowania – będzie stanowić dla nich łakomy kąsek.
Istnieją różne metody zakładania robaków na haczyk – wszystko zależy od umiejętności wędkarza oraz jego indywidualnych preferencji. Najlepszy sposób to nauka na własnych doświadczeniach podczas łowienia.